Warszawa: 130 ekologicznych autobusów do 2020 roku


Aż 130 autobusów nisko- lub bezemisyjnych pojawi się na stołecznychulicach w ciągu najbliższych czterech lat. To nie koniec proekologicznychinwestycji Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie – planowana jesttakże budowa ulicznych stacji ładowania.

 

W ciągu czterech lat warszawskie MZA planują zakup autobusównisko- lub bezemisyjnych w ciągu czterech lat oraz budowę infrastrukturyzajezdniowej i ulicznych stacji ładowania –poinformował prezes spółki JanKuźmiński podczas spotkania inaugurującego unijny projekt ZeEUS (Zero EmissionElectric Bus System )w Warszawie.

 

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie w zeszłym rokukupiły pierwszych 10 autobusów elektrycznych, a do 2020 roku zamierzają nabyćkolejnych 120 ekologicznych pojazdów. Bezemisyjne pojazdy mają obsługiwaćprzede wszystkim trasy przebiegające przez Trakt Królewski, w tym najbardziejreprezentacyjną arterię stolicy Polski. Dla ułatwienia ich obsługi zostaniezmodernizowana zajezdnia Redutowa, w której znajdzie miejsce 100 elektrycznychautobusów przegubowych. Na ulicach Warszawy pojawi się 19 stacji ładowania dlapojazdów elektrycznych obsługujących 12 linii. Dzienne zapotrzebowanie tychładowarek na energię elektryczną szacowane jest na blisko 50 MWh.

 

Jak informuje MZA, spółka zamierza partycypować w środkachprojektu ZeEUS, który wspiera rozwój autobusów elektrycznych w Europie. 40uczestników programu trwającego od 2013 roku, w tym Barcelona, Londyn, Paryż,Sztokholm czy Cagliari otrzymuje dofinansowanie na konkretne działania w tymzakresie (zakup elektrobusów, ładowarek). Warszawskie Miejskie ZakładyAutobusowe sfinansują dzięki ZeEUS-owi montaż pantografów na posiadanych jużelektrobusach marki Solaris czy zakup 2 ładowarek, które zostaną zamontowane nawybranych krańcach autobusowych. Projekt ZeEUS to w skali wszystkichuczestników ponad 22 mln euro i jest on finansowy w ramach unijnego programu7th Research & Innovation Framework.

 

 

REO.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here