Warmińsko-mazurskie: Zarząd województwa chce regulacji kwestii lokalizacji wiatraków

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego chce uregulować kwestię lokalizacji elektrowni wiatrowych. Z inicjatywą stanowiska w sprawie moratorium na budowę elektrowni wiatrowych zwrócił się do marszałków pozostałych województw.

W opinii władz województwa warmińsko-mazurskiego możliwość lokowania farm wiatrowych w poszczególnych miejscach powinna być rozstrzygana przez przepisy ustawowe. Obecnie o budowie elektrowni wiatrowych na terenie gminy decydują burmistrzowie i wójtowie.

„W miarę rosnącego zainteresowania energetyką wiatrową oraz wzrostu ilości tego typu urządzeń na terenie całego kraju pojawiły się liczne doniesienia na temat konfliktów związanych z wpływem wiatraków na przyrodę, zniekształceniem krajobrazu i ingerencją w przestrzeń kulturową. Zaczęły pojawiać się wątpliwości dotyczące lokalizacji inwestycji, często powstających bez konsultacji społecznych i zgody miejscowej ludności lub bez poinformowania o oddziaływaniu wiatraków na środowisko. Samorządy wydające zgodę na lokalizację często kierują się spodziewanym zyskiem z podatków, stanowiącym istotną część ich budżetu. Istnieje jednak konieczność wyważenia racji ekonomicznych, społecznych i ekologicznych, a szereg negatywnych zjawisk wymaga natychmiastowej interwencji władz ustawodawczych i wykonawczych państwa” – czytamy w projekcie stanowiska.

Jak informują przedstawiciele samorządu, po zebraniu uwag stanowisko będzie dyskutowane podczas obrad Konwentu Marszałków Województw RP. Po przyjęciu przez przedstawicieli wszystkich regionów dokument skierowany zostanie do ministra środowiska.

 

Redakcja reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here