Warmińsko-mazurskie: Marszałek protestuje przeciwko wiatrakom

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Jacek Protas w piśmie skierowanym do samorządowców i mediów z regionu sprzeciwia się budowie kolejnych farm wiatrowych na terenie województwa.

„Szybki rozwój energetyki wiatrowej na Warmii i Mazurach stanowi zagrożenie dla unikalnego w skali europejskiej bogactwa ziemi, jezior i lasów” – cytuje marszałka Polska Agencja Prasowa.

Według Protasa elektrownie wiatrowe mają wpływ na środowisko, ponieważ pod śmigłami masowo giną ptaki, ponadto wiatraki szkodzą zdrowiu ludzi, bo hałasują. Marszałek uważa też, że siłownie szpecą krajobraz i nie powinny stawać w rejonie Wielkich Jezior Mazurskich.

Apel marszałka o zaprzestanie budowy farm wiatrowych to nie pierwszy protest w woj. warmińsko-mazurskim dotyczący wiatraków. W ubiegłym roku słyszeliśmy o działalności Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Energii Odnawialnej i Telekomunikacji, które domagało się stworzenia opracowania dotyczącego tego, gdzie i ile wiatraków zbudowano, tzw. wiatrakowej mapy województwa. Członkowie stowarzyszenia chcieli, by inwestorzy zobowiązali się do odkładania funduszy na rekultywację terenów po tym, jak elektrownie przestaną już pracować.

Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here