Warmia i Mazury: otwarto farmę fotowoltaiczną


W czwartek 6 listopada w Wesołówku w gminie Wielbark oficjalnie otwarto pierwszą farmę fotowoltaiczną na Warmii i Mazurach – informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Instalacja może wyprodukować blisko 700 MWh energii elektrycznej rocznie.

Budowa farmy fotowoltaicznej w Wesołówku kosztowała ponad 4,1 mln zł, powstała ona dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 i pożyczce z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Powierzchnia farmy PV wynosi blisko 1 ha. Instalacja jest już podłączona do sieci energetycznej. Jest w stanie wyprodukować ok. 700 MWh energii elektrycznej rocznie, a tym samym zasilać nawet ok. 150 średnich gospodarstw domowych. Instalacja składa się z 2 640 modułów fotowoltaicznych, z których energia przekazywana jest za pomocą połączeń kablowych do inwerterów.

W 2015 roku podobny projekt ma zostać zrealizowany w innej części powiatu szczycieńskiego – w Jedwabnie. Praca na pewno ruszą wiosną przyszłego roku. Instalacja będzie miała moc 0,67 MW. Farma powstanie na działce o powierzchni ok. 0,5 ha i będzie składała się 2640 paneli. Inwestycję, której koszt oszacowano na ponad 4,25 mln zł będzie realizowała firma Fotowoltaika Jedwabno Sp. z o.o.

 

Redakcja reo.pl

źródło: WFOŚiGW w Olsztynie

fot. Mountain/ \Ash/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here