Waldemar Pawlak o energii na nieformalnym spotkaniu ministrów


Na początku maja, w Budapeszcie, odbyło się spotkanie ministrów do spraw energii, podczas którego omawiano dokument “Mapa Drogowa 2050”.

“Mapa Drogowa 2050” to dokument wyznaczający cele dla całej UE w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla. Jego zarys został przedstawiony na nieformalnym spotkaniu 26. ministrów państw członkowskich w Budapeszcie, które odbyło się 2 i 3 maja br.

Wicepremier i minister gospodarki, Waldemar Pawlak, który uczestniczył w spotkaniu, podkreślał, że oprócz strategii na przyszłość ważna jest także zewnątrzna polityka energetyczna UE, zarówno w zakresie bezpieczeństwa dostaw jak i standardów bezpieczeństwa instalacji nuklearnych, których przeglądu powinno się wkrótce dokonać. W rozmowie z PAP wyjaśnił również, że w “Mapie Drogowej 2050” Komisja Europejska zwraca szczególną uwagę na zamiar obniżenia emisji gazów cieplarnianych, rozumiejąc jednak konieczność globalnego porozumienia i współdziałania w tym temacie. Wicepremier poinformował także, że podczas spotkania Polska postulowała wdrożenie pakietu energetycznego zakładającego m.in. oddzielne zarządzanie infrastrukturą przesyłową dla handlu i dystrybucji energii oraz umożliwienie przesyłu energii na zasadzie obustronnej (tzw. “rewersy”). Polska dostrzega także konieczność wykorzystywania nadal dostępnych w UE surowców energetycznych, takich jak węgiel.

Redakcja reo.pl

źródło: PAP, Ministerstwo Gospodarki

fot.: Ministerstwo Gospodarki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here