Waldemar Pawlak krytykuje nowe propozycje wsparcia OZE

Waldemar Pawlak, były wicepremier i minister gospodarki w koalicyjnym rządzie PO-PSL, obecnie prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy i wielki zwolennik energii z OZE, skrytykował proponowany przez resort gospodarki nowy system wsparcia OZE, polegający na wyborze projektów w drodze aukcji.

– Podstawową słabością tych propozycji jest fakt, że proponuje się odejście od starego systemu na rzecz aukcji. Jak wskazują przedstawiciele branży energetyki wiatrowej, taki system funkcjonował już w kilku krajach europejskich, które postanowiły jednak od niego odejść. Warto wziąć pod uwagę doświadczenia innych państw przy projektowaniu nowych regulacji dla OZE – powiedział Pawlak w czasie II konferencji Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej.

Według niego lepszy system wspierania OZE był zawarty w poprzednim projekcie resortu gospodarki. -Zróżnicowane współczynniki zaproponowane w ostatnim projekcie ustawy o OZE z października 2012 r. byłyby łatwiejsze do wprowadzenia, ponieważ ich mechanizm opiera się na dotychczasowym systemie i procedurach – podkreślił.

Do słów prezesa Pawlaka odniósł się starszy specjalista w Ministerstwie Gospodarki Maciej Witkowski, który zauważył, że proponowany system aukcji polega na wspieraniu technologii, które są najbardziej efektywne ekonomicznie, co jest zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej. Zdaniem Witkowskiego należy dążyć do wytwarzania jak największej ilości energii, jak najniższym kosztem.

W swoim wystąpieniu Pawlak zaznaczył, że energetyka odnawialna może być wielkim polskim projektem inwestycyjnym, który uruchomi dużo lokalnych przedsiębiorstw i stworzy nowe miejsca pracy. – Energetyka odnawialna jest dziedziną, która z punktu widzenia interesu naszego państwa powinna być rozwijana – podsumował.

 

Marcin Zaremba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here