W Suwałkach ruszył program wymiany ogrzewania na ekologiczne

W Suwałkachruszył pilotażowy program zachęcający mieszkańców do wymiany ogrzewania nabardziej ekologiczne. Do pierwszej edycji zakwalifikowano ponad 50 wniosków oblisko 190 tys. zł dotacji. Projekt ma być kontynuowany – podał w piątekmagistrat.

 

Wymianapieców i instalacji grzewczych będzie realizowana w ramach, przyjętego jesienią2015 roku, programu “ograniczenia niskiej emisji na terenie miastaSuwałki”. W tym roku przeznaczono na ten cel 150 tys. zł, z myślą odofinansowaniu przyłączeń do miejskiej sieci ciepłowniczej czy sieci gazowej, atakże instalacji ekologicznych źródeł ogrzewania.

 

W przypadkudomów jednorodzinnych można liczyć na nie więcej niż 3 tys. zł dofinansowania,w przypadku wspólnot mieszkaniowych – nie więcej, niż 10 tys. zł.

 

Jakpoinformował w piątek Kamil Sznel z suwalskiego magistratu, wpłynęło 66wniosków, z czego 54 uznano za kwalifikujące się do przyznania dotacji. W jegoocenie, biorąc pod uwagę, iż mamy do czynienia z pilotażem, to dużo. “Totyle, ile domów jest na dość dużej ulicy domów jednorodzinnych” – dodał.

 

Łączniewnioskodawcy ubiegają się o 189 tys. zł dofinansowania. Władze miastazapowiadają, że będą szukały oszczędności, by zaplanowaną kwotę można byłozwiększyć.

 

Najwięcejwniosków dotyczy podłączenia do sieci gazowej – ok. połowy miasta ma dostęp dotego źródła energii, dzięki wybudowaniu k. Suwałk stacji regazyfikacji gazuziemnego.

 

Warty 35 mlnzł projekt PESO, czyli gazyfikacja Pisza, Ełku, Suwałk i Olecka, finansowanybył ze środków własnych Polskiej Spółki Gazownictwa z grupy PGNiG, przywykorzystaniu dotacji unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura iŚrodowisko.

 

 

PAP

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here