W styczniu ruszy budowa podwodnych turbin u brzegu Szkocji

Zgodnie z obietnicami developerów, już za kilka tygodni ma ruszyć budowa największego na świecie projektu wykorzystującego energię pływów morskich. 398 MW instalacja o nazwie MeyGen ma powstać pomiędzy brzegiem północno-wschodniej Szkocji a wyspą Stroma.
 

MeyGen składający się z 269 turbin umieszczonych na dnie morza ma dostarczyć moc wystarczającą do zasilenia ok. 40.000 gospodarstw domowych. Większościowym udziałowcem w spółce developerskiej MeyGen Limited jest Atlantis. Finansowanie zapewniają m.in. Scottish Enterprise i Crown Estate. Budową infrastruktury lądowej zajmie się koncern ABB. Elektrownia ma zostać podłączona do sieci przed 2020 r. Jej całkowity koszt szacowany jest na ponad 51 mln funtów.
 

Plany powstania MeyGen sięgają pięć lat wstecz, kiedy to przeprowadzono proces wyboru odpowiedniego miejsca na instalację analizując modele przepływu wód, ich głębokość, rodzaj dna morskiego oraz łatwość podłączenia do sieci. Pierwszy etap budowy obejmuje instalację czterech 1,5 MW turbin i budowę infrastruktury lądowej.
 

źródło: theguardian.com oraz meygen.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here