W Stargardzie powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 1,89 MW


Do końca 2017 roku w Stargardzie (woj. zachodniopomorskie) zostanie zakończona budowa farmyfotowoltaicznej o mocy 1,89 MW, która będzie wytwarzała energię na potrzebyoczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody.

PrezesMiejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Stargardzie SebastianSzwajlik mówi PAP, że farma fotowoltaiczna powstanie po to, aby obniżyć kosztyenergii zużywanej w przedsiębiorstwie, ale inwestycja jest także wynikiemtroski o środowisko naturalne.

“Zyskiemmają być niższe koszty za energię, a w konsekwencji korzystna taryfa za wodę iścieki dla mieszkańców Stargardu. 2017 rok jest już trzecim rokiem z kolei, w którymudaje nam się utrzymać taryfę na tym samym poziomie” – podkreśla Szwajlik.Jak szacuje, dzięki farmie rachunki przedsiębiorstwa za energię spadną o około700 tys. zł rocznie.

“Elektrowniefotowoltaiczne nie wymagają dostarczania paliw kopalnych, nie emitują spalin inie powodują uciążliwego hałasu” – wylicza zalety zielonej energiiSzwajlik. Dzięki inwestycji uda się ograniczyć emisję dwutlenku węgla doatmosfery.

Wyprodukowanana farmie energia trafi do oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody.Jak szacuje prezes miejskiej spółki, roczna produkcja energii pochodząca zodnawialnych źródeł energii wyniesie 1800 MHh, podczas gdy zapotrzebowanie tychdwóch obiektów sięga 5400 MWh.

Panelesłoneczne o tzw. wyższej mocy zajmą na farmie 1,5 hektara – mówi Szwajlik.”Budowa instalacji nie jest szczególnie skomplikowana, ale do zamontowaniai podłączenia będziemy mieli nieco ponad 7 tys. sztuk paneli” – dodaje.Jak ocenia, będzie to jedna z największych farm fotowoltaicznych w regionie.

Prace przybudowie farmy o mocy 1,89 MW mają potrwać do końca 2017 r.

Inwestycjajest warta 12,7 mln zł, z czego 8,4 mln zł to dofinansowanie ze środkówRegionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata2014-2020.

PAP

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here