W Poznaniu powstało Laboratorium Fotowoltaiczne


Metody skutecznego i efektywnego wykorzystania energii słonecznej w przedsiębiorstwach badać ma otwarte we wtorek w Poznaniu Laboratorium Fotowoltaiczne. W przyszłości ma być ono elementem eksperymentalnej elektrowni fotowoltaicznej.

Laboratorium powstało w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (PPNT). Według jego twórców, to pierwsze tego typu laboratorium w Polsce.

 

Zainstalowane w Laboratorium systemy fotowoltaiczne mogą wyprodukować 35,2 MWh w skali roku. W jego skład wchodzi także centrum usług i sterowania służące do nadzoru nad pracą instalacji badawczych laboratorium.

 

Jak powiedział we wtorek w trakcie otwarcia przedsięwzięcia dyrektor PPNT prof. Jacek Guliński, uruchomiona instalacja fotowoltaiczna służyć ma głównie do realizacji projektów badawczo-technologicznych. Wykonywane badania pomogą ustalić, w jakich warunkach i dla jakich przedsiębiorstw produkcja tego typu zielonej energii jest najbardziej opłacalna oraz jak w najbardziej efektywny sposób połączyć proces produkcji i zużycia energii elektrycznej.

 

– Jesteśmy zainteresowani kwestiami zarządzania siecią, dostarczaniem prądu z tej sieci w odpowiednim czasie. Z centrum w Poznaniu możemy sterować podobnymi, doświadczalnymi farmami w innych miejscach w Polsce. Zamysł jest też taki, by wykorzystywać nasze know-how do innych tego typu stacji w kraju – powiedział.

 

W przyszłości poznańskie laboratorium ma stać się elementem eksperymentalnej elektrowni fotowoltaicznej o nowatorskiej, rozproszonej terytorialnie architekturze. Jak powiedział PAP współtwórca przedsięwzięcia Rafał Wiatr, elektrownia będzie zarządzania z centrum usług i sterowania Laboratorium Fotowoltaicznego.

 

– Innowacyjność naszego rozwiązania polegać będzie na połączeniu technologii teleinformatycznej i fotowoltaicznej. Energia będzie wytwarzana w miejscu jej zużycia, całość zarządzana będzie z Poznania. To rozwiązanie pozwoli uzyskać znaczące oszczędności w całkowitych kosztach zużycia energii elektrycznej – powiedział.

 

Według wstępnych założeń, pierwsze bloki energetyczne elektrowni powstaną pilotażowo w firmach i instytucjach w Swarzędzu, Szamotułach i Puszczykowie (Wielkopolskie).

źródło: naukawpolsce.pap.pl

fot. OregonDOT/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here