W Polsce farmy wiatrowe będą zbyt kosztowne dla większości inwestorów?

Wynikający z nowej ustawy system wsparcia dla energetyki wiatrowej może bardzo znacząco wpłynąć na ten sektor. Zdaniem części komentatorów zmiana zasad przestraszy wielu inwestorów.

Jeśli proponowany przez Ministerstwo Gospodarki system wsparcia wejdzie w życie, inwestorom będą opłacały się jedynie projekty, które spełniają bardzo wysokie warunki – informuje czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna”. Chodzi o projekty, w których 1 MW kosztuje 1,5 mln euro. Na dodatek farmy muszą być zlokalizowane w miejscach, które pozwolą na pracę 2500 godzin rocznie.

To wyśrubowane warunki. Obecnie spełnia je jedynie 3 proc. wszystkich projektów w Polsce – czytamy w DGP. Planowane zmiany oznaczają, że wkrótce realną szansę na realizacje będą miały jedynie projekty wyjątkowo tanie i efektywne. Co więcej, nowy system wsparcia wpłynie także na już pracujące farmy. Być może spowoduje, że inwestorzy może mieć trudności ze spłatą kredytów.

Z powodu zamieszania w sektorze wiatrowym część dużych inwestorów już zapowiedziało rezygnację z podejmowania działań w Polsce. Wycofuje się m.in. Iberdrola – potentat w energetyce wiatrowej.

 

Redakcja reo.pl

źródło: “Dziennik Gazeta Prawna”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here