W Płocku stanie „Drzewko OZE”


W Płocku (woj. mazowieckie) stanie „Drzewko OZE”, czyliimitacja prawdziwego drzewa, wyposażona w panele polikrystaliczne zamieniająceenergię słoneczną w elektryczną. Instalacja zapewni możliwość ładowania bateriido różnego rodzaju urządzeń, np. telefonów komórkowych.

„Drzewko OZE” będzie pełnić także funkcje edukacyjne,upowszechniając wiedzę ekologiczną m.in. o odnawialnych źródłach energii –poinformowała w środę PAP Dorota Zakrzewska, dyrektor wydziału środowiska irozwoju obszarów wiejskich starostwa powiatowego w Płocku. To właśnie w pobliżusiedziby tego urzędu do końca lipca „wyrośnie” oryginalna instalacja.

– „Drzewko OZE” to sztuczne drzewo o wysokości ponad trzechmetrów. Powierzchnia ładowarki słonecznej obejmuje cztery moduły panelipolikrystalicznych usytuowanych w konarach. Konstrukcja całej instalacjiprzypomina prawdziwe drzewo, co sprawia, że idealnie pasuje do otoczenia –podkreśliła Zakrzewska.

Jak dodała, projekt realizowany będzie w ramach zadania:„Warsztaty z zakresu OZE – Energetyczne Drzewo”, współfinansowanego przezWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.Uczestnicy warsztatów będą mogli zdobyć wiedzę m.in. na temat odnawialnych źródełenergii i ich działania.

– Zasób wiadomości teoretycznych pozwoli uczestnikomdokonywać późniejszych analiz rynku energii z uwzględnieniem systemów OZE,minimalizujących negatywny wpływ na środowisko naturalne. Natomiast wiedzapraktyczna pozwoli w przyszłości podejmować decyzje dotyczące doboru rodzajówźródeł energii w sposób uwzględniający warunki środowiskowe i zasadyzrównoważonego rozwoju – zaznaczyła Zakrzewska.

Zapowiedziała jednocześnie, że praktyczną funkcją „DrzewkaOZE” będzie możliwość skorzystania z wytwarzanej energii.

– Instalacja służyć będzie do ładowania baterii urządzeńelektrycznych, w tym telefonów komórkowych, smartfonów i tabletów. Energiaelektryczna wygenerowana z energii słonecznej zasilać będzie również lampy leddo oświetlenia „Drzewka OZE” – dodała Zakrzewska.

Jak przyznała, płockie starostwo planuje kontynuowaniepodobnych działań na terenie całego powiatu.

– To pierwsze nasze „Drzewko OZE”, ale na pewno na tymnie poprzestajemy. Mamy zamiar, by podobne instalacje powstały w innychlokalizacjach. Chcemy też rozwijać program edukacji związanej z odnawialnymiźródłami energii – zapowiedziała.


PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here