W MG o polsko-litewskiej współpracy energetycznej

Polityka klimatyczna UE oraz polsko-litewska współpraca energetyczna to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego z ministrem energetyki Litwy Jarosławem Niewierowiczem. Spotkanie odbyło się 11 lutego 2013 r. w MG.

Wicepremier Piechociński nawiązał do unijnej dyskusji w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla. – Wszystkie działania dot. zmniejszenia emisji powinny być podejmowane z uwzględnieniem sytuacji ekonomicznej poszczególnych gospodarek UE. Nie możemy bowiem narzucać administracyjnie wymogów, które zmniejszą konkurencyjność naszego rynku – powiedział.

W opinii wicepremiera ważnym narzędziem w planowaniu unijnej polityki klimatycznej może być efektywność energetyczna oraz przedsięwzięcia z nią związane. – Mam nadzieję, że polscy i litewscy przedsiębiorcy będą realizować wspólne projekty, które uwzględnią takie rozwiązania – wyjaśnił.

Minister Jarosław Niewierowicz z uznaniem odniósł się do dotychczasowej polsko-litewskiej współpracy, szczególnie w sektorze energetycznym. – Mamy już dobre doświadczenia w realizacji projektów połączeń energetycznych między naszymi krajami. Do 2015 zakończymy I etap budowy linii o mocy 500 MW. Liczę, że uda nam się przygotować także projekty gazowe – dodał.

 

MG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here