W Małopolsce blisko 72 proc. domów jednorodzinnych ogrzewane węglem


Niemal 72proc. domów jednorodzinnych w Małopolsce jest ogrzewanych kotłami węglowymi –wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Krakowskiego Alarmu Smogowego.Średni wiek takiego kotła to 12 lat lub więcej.

“Ponad80 proc. pieców węglowych to piece zasypowe, w których właściciele mogą spalaćniemal wszystko. Nieco nowocześniejsze konstrukcje – piece retortowe stanowią11 proc., a 3,9 proc. to wciąż piece kaflowe. Średni wiek pieca węglowego to 12lat, a to oznacza, że większość tych kotłów w najbliższych latach będziemusiała być wymieniona” – mówił w poniedziałek podczas prezentacji wynikówbadań prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła. Dodał, że wysokiedotacje do wymiany pieców powinny być w gminach utrzymane, ale dla osóbnajuboższych.

Badaniaprzeprowadzono między 16 sierpnia a 16 września przez CEM Instytut Badań Rynkui Opinii Publicznej na reprezentatywnej próbie 1001 osób.

W woj.małopolskim stoi 527 tys. budynków jednorodzinnych, z czego większość – 387tys. (73 proc.) znajduje się na terenach wiejskich. Jak wynika z badań, 71,9proc. domów jest ogrzewana kotłami lub piecami węglowymi, a tylko 18,3 proc.piecami gazowymi.

Badaniapokazały także, że 35,5 proc. budynków jednorodzinnych w Małopolsce nie madostępu do sieci gazowej, 21,7 proc. domów jednorodzinnych jest podłączonych dosieci gazowej, ale nie ma odpowiedniego kotła, w niespełna 24-proc. domów gazjest wykorzystywany do ogrzewania pomieszczeń, a w 19-proc. do podgrzewaniawody.

Ponad trzyczwarte ankietowanych stwierdziło, że nie planuje w najbliższych dwóch latachwymiany kotła grzewczego na bardziej ekologiczne źródła energii. Zachętą dotego mogłyby być – jak mówili respondenci – zmniejszenie kosztów ogrzewania wprzyszłości oraz dopłaty do takiej wymiany.

Z badańwynika także, że 27 proc. małopolskich domów nie ma żadnego ocieplenia ścianzewnętrznych, co powoduje ogromne straty ciepła i większe zużycie opału.

“Wciążpowtarzamy, że bez odpowiednich regulacji prawnych, nie odnotujemy poprawyjakości powietrza” – mówił Andrzej Guła. “W 2014 r. w Małopolscem.in. dzięki dotacjom udało się wymienić 3 tys. starych pieców węglowych, a wtym samym czasie sprzedano 13 tys. +kopciuchów+. Bez regulacji – dotyczącychm.in. standardów emisyjnych dla kotłów na paliwa stałe – marnujemy publicznepieniądze i nie mamy szans na rozwiązanie problemu niskiej emisji” –dodał.

W Małopolscedo 30 listopada trwają konsultacje dotyczące nowego Programu ochrony powietrzadla całego regionu, w którym w jednym z wariantów przewidziano, że piece napaliwa stałe będą mogły być używane, ale powinny to być piece nowszej generacji– co najmniej piątej klasy.

KrakowskiAlarm Smogowy zbiera podpisy pod petycją, aby nowy Program ochrony powietrzazawierał uchwałę antysmogową obejmującą całe województwo, która powinnadoprowadzić do wyeliminowania najbardziej trujących pieców na węgiel i drewno,w których można też spalać śmieci.

Z kolei, nastronie Polskiego Alarmu Smogowego tworzona jest interaktywna “Smogowamapa Polski”, która powstaje na podstawie zdjęć nadesłanych przezinternautów. “Chcemy przypomnieć politykom, że zanieczyszczenie powietrzanaprawdę dotyczy całej Polski” – mówiła Anna Dworakowska z KrakowskiegoAlarmu Smogowego. Andrzej Guła dodał, że zdjęcia mają zilustrować problem dobrzeudokumentowany w badaniach inspekcji ochrony środowiska. Po zakończeniuzbierania fotografii mapa zostanie wraz z postulatami stowarzyszeńantysmogowych przekazana parlamentarzystom.

PAP

fot. Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here