W Bobolicach powstanie biogazownia rolnicza


W Gminie Bobolice powstanie biogazownia rolnicza, która wytworzy jednocześnie energię elektryczną oraz energię cieplną. Realizacją zadania zajmie się spółka Nubian – poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. Inwestycja otrzyma ponad 8 mln zł unijnego dofinansowania. Środki te będą pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

Uroczyste podpisanie umowy w sprawie budowy biogazowni, z udziałem wicemarszałka województwa zachodniopomorskiego Andrzeja Jakubowskiego oraz prezesa spółki Arkadiusza Witowskiego, odbyło się w czwartek, 27 marca 2014 roku, w Bobolicach.

Celem projektu jest uruchomienie produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej z biomasy w nowej biogazowi. Wyprodukowana energia cieplna będzie, za pomocą ciepłociągu, dystrybuowana do zewnętrznego odbiorcy. To zlokalizowana, w odległości około 800 m od miejsca planowanej inwestycji, kotłownia będącej w administrowaniu Zakładu Usług Komunalnych i Oświatowych w Bobolicach. Kotłownia zaopatruje w ciepło mieszkańców osiedla położonego w południowo-wschodniej części Bobolic.

Bezpośrednim efektem realizacji zadania będzie zastąpienie produkcji energii cieplnej z surowców kopalnych, produkcją energii ze źródeł odnawialnych. Zmniejszeniu ulegnie również ilość zanieczyszczeń, szczególnie odczuwanych przez okolicznych mieszkańców miasta i gminy.

Prace budowlane potrwają do jesieni 2014 roku. Koszt inwestycji oszacowano na prawie 16,5 mln zł. Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 wyniesie ponad 8 mln zł.

Projekt będzie zrealizowany w ramach Osi 4. „Infrastruktura ochrony środowiska”, Działania 4.1. „Energia odnawialna i zarządzanie energią” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

Redakcja reo.pl
 

Biogazownia, fot. Ra Boe/CC BY-SA 2.5

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here