W 2015 roku 74 MWp nowych mocy w fotowoltaice


Raport “Rozwój Polskiego RynkuFotowoltaicznego w latach 2010-2020” dotyczy rozwoju elektrownifotowoltaicznych jak również prognoz rozwoju tego rynku w Polsce.

 

Wyniki opracowane w raporcie jednoznacznie wskazują na dynamiczny rozwójtego sektora energetyki w przeciągu ostatnich kilku lat. W 2015 roku mocskumulowana w instalacjach fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 95 MWp. Aż98% z tych instalacji zostało przyłączone do sieci w latach 2014-2015.

 

Analiza instalacji PV przedstawiona w raporcie uwzględnia moc zainstalowanąi skumulowaną, ilości instalacji, ich wielkości oraz przyłączenia doposzczególnych Operatorów Sieci Dystrybucyjnych.


Tylko w ciągu roku 2015 moc skumulowana wzrosła od wartości 22MWp dowartości 95 MWp, co jest równoznaczne z zainstalowaniem w tym roku 74MWp mocy.Warto zwrócić uwagę, że ponad 30% z tej wartości to mikroinstalacje.

 

Jak wynika z raportu, to właśnie mikroinstalacje zyskują coraz większąpopularność. W roku 2015 aż 28% skumulowanej mocy w instalacjach PV byłazgromadzona właśnie w mikroinstalacjach. Dla porównania, rok wcześniej wartośćta osiągała zaledwie 13%.

 

Coraz więcej odbiorców indywidualnych dostrzega zalety posiadania własnejinstalacji fotowoltaicznej. Z pewnością przyczyniły się do tego programyprosumenckie uruchomione przez Narodowy Fundusz oraz Regionalne ProgramyOperacyjne.

 

W obecnej chwili mikroinstalacje fotowoltaiczne stanowią 0,07 % mocy całegoKrajowego Systemu Elektroenergetycznego w Polsce. Jest to nadal bardzo niskawartość, należy jednak dostrzec dokonujące się zmiany w tym zakresie i ichogromny potencjał.

 

Raport został opracowany przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej PolskaPV we współpracy z redakcją GLOBEnergia. Finalna wersja Raportu zostaniezaprezentowana na Branżowym Forum Fotowoltaicznym podczas targów Green Power wPoznaniu 11 maja.

 

 

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here