Volvo Cars będzie inwestować w auta elektryczne i hybrydowe


Volvo nie będzie produkować nowych modeli silników Diesla zewzględu na zbyt wysokie koszty związane z redukcją emisji spalin – podała wśrodę agencja Reuters, powołując się na wypowiedź prezesa firmy HakanaSamuelssona. Zamiast tego szwedzki koncern chce zainwestować w produkcję autelektrycznych i hybrydowych.

“Z dzisiejszej perspektywy nie będziemy rozwijaćprodukcji silników diesla nowej generacji” – zapowiedział Samuelsson wwywiadzie dla niemieckiego dziennika “Frankfurter AllgemeineZeitung”, na który powołuje się Reuters.

Według Samuelssona Volvo będzie produkował obecną generacjęsilników diesla, wprowadzonych na rynek w 2013 r., prawdopodobnie do 2023 r.Później, jak oszacował, koszt dostosowywania ich do coraz bardziejrestrykcyjnych norm emisji spalin okaże się dla firmy nieopłacalny.

Volvo chce natomiast zainwestować w produkcję autelektrycznych i hybrydowych. Pierwszy model elektryczny planuje wprowadzić narynek w 2019 r.

“Tesla zaoferowała taki samochód, który cieszy się dużąpopularnością. W tym obszarze powinno być również miejsce dla nas” -podkreślił Samuelsson.

Wcześniej w wypowiedziach prasowych, jak przypomina Reuters,Samuelsson zaznaczał, że zaostrzanie norm emisji spalin doprowadzi dowywindowania cen diesli, co sprawi, że atrakcyjną alternatywą dla nich stanąsię auta hybrydowe.

Do 2021 r. europejscy producenci aut będą musieli ograniczyćemisję CO2 w swych samochodach do 95 gramów na kilometr (obecnie limit emisjiwynosi 130 g/km). Według Reutera zmusi ich to do większych inwestycji wtechnologie kontrolujące emisję spalin.

Samochody z silnikiem Diesla stanowią, jak podkreślaReuters, ponad 50 proc. wszystkich aut rejestrowanych w Europie, co sprawia, żenasz kontynent jest największym rynkiem dla producentów diesli na świecie.Volvo, należące do chińskiego koncernu Geely, sprzedaje na europejskim rynku 90proc. swych aut terenowych z silnikiem Diesla XC 90.

 

 

PAP

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here