Vestas chce zachować pozycję lidera i 1/3 rynku elektrowni wiatrowych w Polsce


Firma Vestas, która jest liderem na rynku dostawców elektrowni wiatrowych (EW) w Polsce z udziałem ok. 34 proc., chce nadal rozwijać się w naszym kraju i zachować udział w rynku oraz dominującą pozycję – wynika z wypowiedzi Tomasza Surmy, dyrektora z Vestas.

– Obecnie jesteśmy liderem na rynku elektrowni wiatrowych w Polsce, na którym mamy 34 proc. Chcemy utrzymać ten udział i zachować pozycję lidera – powiedział Surma w rozmowie.

Wyjaśnił, że udział Vestas liczony mocą zainstalowaną w EW wynosi obecnie nieco ponad 900 MW na lądzie.

Vestas uczestniczy obecnie w kilkunastu przetargach na dostawę EW do farm wiatrowych w Polsce, jednak brak ustawy o OZE wpływa na wstrzymanie rozstrzygnięć przetargów i zakupów przez inwestorów.

– Inwestorzy przekładają rozstrzygnięcia na ogół na koniec tego roku, choć pierwotnie miały być wcześniej – podsumował.

Surma powiedział też w rozmowie, że Vestas zaczął oferować na rynku modele z turbinami przystosowanymi do rejonów z niskimi i średnimi prędkościami wiatrów, charakterystycznymi dla większości terytorium Polski. Zapewnił, że takie EW mają inną konstrukcję m.in. większą średnicę wirnika i w związku z tym mają większą produktywność w porównaniu ze starszymi modelami.

Obecnie największe oferowane przez Vestas EW w Polsce mają 3 MW mocy. Pierwsze tego typu maszyny na polskim rynku stanęły m.in. na farmie GDF Suez w Pągowie. – Kolejne projekty z tymi turbinami będą oddawane w najbliższych miesiącach.

 

Marcin Zaremba

Turbina Vestas, fot. News Oresund/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here