Ustawa odległościowa: Podkomisja zajmie się zmianami w projekcie


Dziewięcioosobowa podkomisja, którą powołano podczasśrodowego posiedzenia Komisji Infrastruktury, zajmie się zgłoszonymi poprawkamido projektu tzw. ustawy odległościowej.

 

W środę podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury odbyłosię pierwsze czytanie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych,czyli tzw. ustawy odległościowej, mającej uregulować kwestie związane z lokalizacją elektrowni wiatrowych. Powołanodziewięcioosobową podkomisję, która zajmie się poprawkami zgłoszonymi doprojektu ustawy.

 

W składziepodkomisji znalazło się pięciu posłów PiS (Anna Paluch, Maria Zuba, RafałWeber, Grzegorz Woźniak i Bogdan Rzońca) oraz czterech przedstawicieli opozycji:Małgorzata Chmiel i Aldona Młyńczak z PO, Mirosław Suchoń z Nowoczesnej iSylwester Chruszcz z Kukiz’15.

 

Swoje sprawozdanie podkomisja ma przedstawić do końcatygodnia.

Czytaj także: Ustawa odległościowa oznacza koniec energetyki wiatrowej w Polsce

 

Propozycja tzw. ustawy odległościowej ma na celuograniczenie możliwości budowy elektrowni wiatrowych poprzez wprowadzeniezapisu o minimalnej odległości elektrowni wiatrowych od zamieszkałychzabudowań. Odległość ta miałaby wynosić dziesięciokrotność wieży wiatrowej wrazz fundamentem i łopatą wirnika, co w praktyce oznacza ok. 1,5-2 km. Z analizbranży wynika, że po przyjęciu tak restrykcyjnego prawa dotyczącego lokalizacjiwiatraków w Polsce rozwój sektora energetyki wiatrowej zostałby praktyczniezahamowany. projekt ustawy odległościowej trafił do Sejmu jako projektposelski, a nie rządowy, co pozwoliło uniknąć konsultacji społecznych imiędzyresortowych.

 

 

REO.pl

fot. Lukas Plewnia/CC BY-SA 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here