Ustawa o OZE: Sejm uchwalił poselską nowelizację


W czwartek Sejmuchwalił poselską nowelizację ustawy o OZE, mającą na celu uzależnieniewysokości opłaty zastępczej z rynkowymi cenami zielonych certyfikatów.Projektem zajmie się teraz Senat.

W błyskawicznym tempie – projekt wpłynął do Sejmu zaledwietydzień wcześniej, 12 lipca – posłowie uchwalili nowelizację ustawy o OZEprzygotowaną przez klub PiS. Podczas czwartkowego głosowania za przyjęciemgłosowało 269 posłów (PiS, większość członków Kukiz15, WiS, jeden poseł PSLoraz pięciu niezrzeszonych), przeciw było 174 (PO, Nowoczesna, większość PSL,UED i jeden poseł niezrzeszony), od głosu wstrzymało się pięciu posłów (dwóch zKukiz15, jeden z Nowoczesnej i Republikanie). Można się spodziewać, że już podczas posiedzenia 26 – 28lipca Senat również przyjmie bez poprawek ustawę, która następnie trafi na biurko prezydenta.

Ustawa ma na celu powiązanie wysokości jednostkowej opłatyzastępczej z rynkowymi cenami praw majątkowych wynikających ze świadectwpochodzenia, czyli tzw. zielonych certyfikatów. Ustawa zmniejsza wysokość opłatyzastępczej z obecnych 300,03 zł/MWh do 125% rocznej średnioważonej ważnej cenyzielonych certyfikatów. W praktyce będzie to oznaczać, że już od przyszłegoroku opłata zastępcza będzie wynosić ok. 40 zł/MWh.

Według klubu PiS, który zgłosił projekt do Sejmu, mato zmniejszyć nadpodaż zielonych certyfikatów. Jednak zmiana obliczania wysokości opłaty zastępczej spotkała się zpowszechną krytyką branży energetyki odnawialnej.

„Odpowiednio wysoka wartość opłaty zastępczej z zasadymiała tworzyć popyt na świadectwa pochodzenia i nie dopuścić do nadmiernegowzrostu ich cen.  W momencie obniżenia opłatyzastępczej do poziomu ceny zielonych certyfikatów z transakcji sesyjnych (wktórych odbywa się mniejszość transakcji zakupu certyfikatów) znika zachętado wspierania produkcji energii odnawialnej, a przedsiębiorstwa zobowiązane do wykazaniaudziału OZE w swoim miksie energetycznym nie mają motywacji do jej zakupu, mogąrównie dobrze wnosić opłatę zastępczą.Wprowadzenie proponowanej zmianyspowoduje ostateczny upadek wsparcia opartego na systemie świadectw pochodzenia”–ostrzegała Beata Wiszniewska z Polskiej Izby Gospodarczej EnergetykiOdnawialnej i Rozproszonej.

Warto podkreślić, że poselskąnowelizację ustawy o OZE przyjęto bez żadnych poprawek i bez udziału stronyspołecznej. Ze względu na rozporządzenie Marszałka Sejmu przez cały tydzieńzawieszone było wydawanie przepustek dla gości z zewnątrz.

 

REO.pl

fot. Krzysztof Białoskórski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here