Ustawa o OZE: prezydent podpisał nowelizację


Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelizację ustawy o OZE. Ustawa wejdzie w życie 1 lipcabr.

 

Nowelizacjaustawy o OZE istotnie zmienia system wsparcia dla energetyki odnawialnejuchwalony przez Sejm poprzedniej kadencji. Po zmianie rządu, pod koniec2015 r., przyjęto tzw. małą nowelizację ustawy o OZE, która opóźniła do 1 lipcabr. wejście w życie 4 rozdziału ustawy o OZE, dotyczącego m.in. aukcji OZE iwsparcia dla prosumentów.

 

Wedługrządu w poprzednim systemie wsparcia uprzywilejowana była energetyka wiatrowa,a wsparcie dla prosumentów za duże – choć warto tu przypomnieć, że wpoprzedniej kadencji Sejmu tzw. poprawka prosumencka została przegłosowana wdużej mierze dzięki posłom PiS.

 

Nowy system największe wsparcie w aukcjachOZE ma dawać najbardziej stabilnym technologiom, a więc przede wszystkimbiogazowniom. Na gorsze warunki muszą liczyć producenci energii z wiatru isłońca. Nowelizacja przewiduje też tworzenie klastrów i spółdzielni energetycznychoraz powrót współspalania.

 

Zmienia się też wsparcia dlaprosumentów – nie dostaną oni taryf gwarantowanych, lecz tzw. opusty, czylirozliczenie różnicy między ilością energii, którą wyprodukują, a tą którą pobiorą.

 

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2016 r. Jednak to nie koniec prac nad systemem wsparcia – rząd zapowiedział już, że jesienią pojawi się kolejna nowelizacja, dzięki której prosumentami będą mogli zostać mali i średni przedsiębiorcy.

 

 

REO.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here