Ustawa o OZE: MG chce zmniejszyć wsparcie dla prosumentów


Nowelizacja ustawy o OZE ma zmniejszyć wsparcie dla prosumentów – wynika z informacji opublikowanych przez „Rzeczpospolitą”.

W resorcie gospodarki trwają prace nad nowelizacją ustawy o OZE, która wprowadza taryfy gwarantowane dla prosumentów odsprzedających nadwyżki energii elektrycznej do sieci. Jak informuje „Rzeczpospolita”, po poprawkach wsparcie dla prosumentów ma zostać zmniejszone.

O korzystne dla prosumentów przepisy podczas procedowania ustawy o OZE stoczyła się prawdziwa batalia. Ostatecznie posłowie uchwalili zapisy wprowadzające 15-letnie stałe stawki za sprzedaż do sieci energii z mikroinstalacji OZE.

Przeciwko zapisom tzw. poprawki prosumenckiej głośno protestuje prezes URE Maciej Bando. Według niego zbyt korzystne taryfy gwarantowane spowodują, że prosumenci zamiast odsprzedawać do sieci nadwyżki, będą zarabiać na sprzedawaniu do sieci całej wyprodukowanej energii. Zdaniem prezesa URE może to spowodować konieczność podwyższenia opłaty OZE.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, nowelizacja ustawy o OZE ma nadać prezesowi URE kompetencje w zakresie kontrolowania przyrostu mikroinstalacji. Obecnie, zgodnie z ustawą, maksymalna moc instalacji, które skorzystają z taryfy gwarantowanej, wyniesie 800 MW.

Przypomnijmy, że jeszcze niedawno Jerzy Pietrewicz, wiceminister gospodarki, mówiąc o nowelizacji ustawy o OZE, zapowiadał jedynie „techniczne poprawki”, które w żaden sposób nie miały wpłynąć na charakter poprawki prosumenckiej.

W ramach prac nad nowelizacją ustawy o OZE mają się odbyć konsultacje społeczne.

Redakcja reo.pl

źródło: Aneta Wieczerzak-Krusińska / „Rzeczpospolita”

fot. redplanet89/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here