Ustawa antywiatrakowa odrzucona przez komisje sejmowe


Komisja Infrastruktury i Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej przegłosowały wniosek o odrzucenie w całości poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Posłowie podczas dzisiejszego posiedzenia komisji odrzucili projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

 

Projekt, skierowany do Sejmu przez Prawo i Sprawiedliwość, początkowo zawierał zapis, zgodnie z którym elektrownie wiatrowe o mocy powyżej 500 kW miałyby być lokalizowane w odległości min. 3 km od zabudowań mieszkalnych. Specjalna podkomisja w czerwcu wykreśliła z projektu oprotestowany przez branżę OZE zapis o minimalnej odległości.

Podczas posiedzenia komisji posłowie przyjęli jednocześnie nową inicjatywę ustawodawczą – nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i ustawy – Prawo budowlane.

Projekt zakłada, m.in., że instalacje OZE powyżej 40 kW nie będą mogły być budowane w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy. Nowelizacja wprowadza także możliwość procedury zmiany planu i studium jednocześnie.

Redakcja reo.pl

Elektrownia wiatrowa, fot.Tamsin Slater/CC BY-SA 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here