UOKiK: Nie trzeba notyfikować nowego systemu wsparcia OZE

Do Sejmu trafiła opinia prezesa UOKiK dot. projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zdaniem UOKiK przepisów wprowadzających nowy system wsparcia dla OZE nie trzeba notyfikować w Komisji Europejskiej.

Urząd uznał projekt ustawy za zgodny z regulacjami rynku wewnętrznego UE oraz nowymi wytycznymi pomocy publicznej dla energetyki (EEAG), a także rozporządzeniem ws. tzw. wyłączeń blokowych (GBER), które dopuszczają możliwość pomocy bez notyfikacji dla całych grup beneficjentów, w tym części OZE – wynika z informacji podanych przez Obserwator Legislacji Energetycznej serwisu WysokieNapiecie.pl.

Zastrzeżeń do opinii UOKiK nie zgłosiło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dzięki temu projekt, wraz z autopoprawką Ministerstwa Gospodarki, będzie mógł wkrótce trafić ponownie do rządu, który najprawdopodobniej zdecyduje o braku konieczności notyfikacji przepisów.

Z autopoprawek Ministerstwa Gospodarki wynika, że resort chce m.in. ograniczenia preferencyjnych warunków dla instalacji do 500 kW, a nie do 1 MW, jak zakładał projekt przyjęty przez rząd. Ponadto osobne aukcje OZE nadal organizowane mają być dla instalacji do 1 MW, ale źródła o mocy od 500 kW będą traktowane podobnie jak wszystkie większe.

MG po raz kolejny przesuwa także terminy. Zgodnie z nową propozycją minister gospodarki ustali ilość energii, jaką rząd będzie chciał zakupić na aukcjach OZE, do 15 lutego 2015 roku.

 

WysokieNapiecie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here