UNICEF: 300 mln dzieci na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem


Niemal cosiódme dziecko na świecie (czyli około 300 mln) żyje na obszarach, naktórych zanieczyszczenie powietrza co najmniej 6-krotnie przekraczamiędzynarodowe wytyczne – alarmuje UNICEF.

Najnowszyraport UNICEF “Clear the Air for Children” zawiera zdjęcia satelitarne, którepo raz pierwszy pokazują, jak wiele dzieci jest narażonych na zanieczyszczeniepowietrza przekraczające normy ustalone przez Światową Organizację Zdrowia(WHO). Raport jest publikowany tydzień przed konferencją klimatyczną ONZ (COP22) w Marrakeszu (Maroko).

– Każdegoroku, zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do śmierci około 600 000dzieci poniżej 5. roku życia – powiedział Anthony Lake, Dyrektor Generalny UNICEF.

Zdjęcia satelitarne potwierdzają, że około 2 mlddzieci żyje na obszarach, gdzie zanieczyszczenie powietrza przekraczaminimalne wytyczne dotyczące jakości powietrza ustalone przez WHO. Zanieczyszczenieto jest spowodowane przez emisję spalin, intensywne wykorzystanie paliwkopalnych, kurz czy spalanie odpadów.

Najwięcej dzieci żyjących na obszarach o największymzanieczyszczeniu powietrza jest w Azji Południowej (620 mln) i Afryce (520mln). Z kolei Azję Wschodnią i rejon Pacyfiku zamieszkuje 450 mln dzieci, którekażdego dnia oddychają toksynami.

Zanieczyszczone powietrze jest również w domach. Najczęściejjest ono spowodowane przez stosowanie węgla i drewna do gotowania orazogrzewania.

Tego typu zanieczyszczenie najbardziej dotyka dziecimieszkające na obszarach wiejskich w krajach rozwijających się.

Zanieczyszczone powietrze zarówno w środowisku, jak i w domuma bezpośredni wpływ na zachorowanie na zapalenie płuc i występowanie innychchorób płucnych. Oba rodzaje zanieczyszczenia prowadzą łącznie do śmierci codziesiątego dziecka poniżej 5. roku życia. Tym samym, zanieczyszczeniepowietrza stanowi jedno z wiodących zagrożeń dla zdrowia dzieci na świecie.

Dzieci są bardziej niż osoby dorosłe podatne na negatywneskutki zanieczyszczenia powietrza. Ich płuca, mózgi i układ odpornościowy wciążsię rozwijają, a drogi oddechowe są wrażliwe. Małe dzieci oddychają teższybciej niż dorośli i wdychają relatywnie więcej powietrza w stosunku do ichmasy ciała. Najbardziej narażone na choroby spowodowane przez zanieczyszczonepowietrze są dzieci słabego zdrowia i te z ograniczonym dostępem do opiekimedycznej.

UNICEFapeluje do światowych przywódców, którzy wezmą udział w COP 22 o podjęcienatychmiastowych działań mających na celu ograniczenie zanieczyszczeniapowietrza w ich krajach: ograniczenie zanieczyszczenia, zwiększeniedostępu dzieci do opieki medycznej, zmniejszenie ryzyka, monitorowaniezanieczyszczenia powietrza.

– Jeślichronimy jakość powietrza, którym oddychamy – chronimy również nasze dzieci.Obie kwestie są kluczowe dla naszej przyszłości, dodaje Anthony Lake.

UNICEFprowadzi działania mające na celu ochronę dzieci przed negatywnymi skutkamizanieczyszczenia powietrza. Organizacja wspiera dystrybucję i stosowanieczystych pieców kuchennych w Bangladeszu, Zimbabwe i innych krajach. UNICEFwspiera także programy zwiększające dostęp dzieci do opieki medycznej orazprowadzi kampanie szczepień.

 

 

Raport “Clear the Air for Children”

 

 

REO.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here