Twój Ruch: Program jądrowy przyjęto bez konsultacji ze społeczeństwem

Nikt w Polsce nie przeprowadził dyskusji na temat budowy elektrowni jądrowej – mówił Andrzej Rozenek w środę na konferencji prasowej, nawiązując do uchwalonego we wtorek przez rząd programu polskiej energetyki jądrowej. Rzecznik prasowy Twojego Ruchu dodał, że niewykluczone, iż jego klub będzie domagał się referendum w tej sprawie.

– Minister Grad powiedział, że koniec dyskusji i budujemy elektrownię atomową. Ja się pytam, gdzie taka dyskusja się odbywała, bo nikt w Polsce nie przeprowadził takiej dyskusji. Jeżeli państwo mają na myśli dyskusję odbytą między premierem a znanym francuskim koncernem energetycznym, to to demokracji obywatelskiej nie wyczerpuje, tylko wskazuje na interes konkretnych osób z rządu – mówił Andrzej Rozenek.

– Jedna elektrownia może kosztować około 60-70 mld zł. Jako że planowane są dwie, zapłacilibyśmy dwa razy tyle, czyli 140 mld zł. Do tego trzeba doliczyć kolejne miliardy na budowę odpowiedniej infrastruktury, która obecnie nie istnieje – wyliczał Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu

Szwed zapowiedział, że odwiedzi miejscowości, gdzie elektrownie jądrowe miałyby powstać: najpierw Gąski w gminie Mielno, gdzie działacze chcą pomóc w zdobyciu środków na wytwarzanie energii solarnej i wiatrowej.

– Fukushima, Czarnobyl, wydarzyły się naprawdę. Przy naszym dość niefrasobliwym podejściu do procedur (…) budowanie elektrowni atomowej na terytorium Polski to jest odpalanie tykającej bomby zegarowej – powiedział Rozenek i dodał, że „jeżeli rząd dalej będzie traktować Polskę jak koszary, w których można wydawać rozkazy”, Twój Ruch będzie domagać się referendum w sprawie budowy elektrowni jądrowej.

Redakcja reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here