Turbiny wiatrowe dostosowujące się do wiatru


Specjalny system, wymyślony przez inżynierów z Riso DTU, pomimo wpływu na efektywność pracy wiatraków, potrafi także przewidywać zmienność wiatru.

Laserowy system LIDAR jest w stanie przewidzieć turbulencje, powiewy i kierunek wiatru. Według Torbena Mikkelsean z Riso DTU, w przyszłości uda się zwiększyć produkcję energii, ograniczając równocześnie obciążenia związane ze zmiennością prądów wietrznych.
Poprzez antycypowanie turbina może dostosowywać swoje ustawienia do warunków atmosferycznych. Dzięki temu szanse na zwiększenie żywotności wiatraków są bardzo duże. Wstępne szacunki pozwoliły określić, że dzięki systemowi, możliwe będzie zwiększenie produkcji energii o 5%. Przy turbinach o mocy 4MW oznacza to zysk ponad 100 tys. złotych. Natomiast według badań Duńskiej Agencji Energetyki ów system wpłynie na ograniczenie emisji CO2 do 2025 roku aż o 25 ton. Za sprawą nowego systemu w turbinach wiatrowych, istnieje szansa, że sektor energetyki wiatrowej i energii odnawialnej rozrośnie się jeszcze bardziej. Każda innowacja przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności, a tym samym rozwoju rynku tego typu energii.

fot.: sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here