Turbiny o pionowej osi – wydajniejsze, bardziej ekologiczne i tańsze


Profesor bioinżynierii John Dabiri odkrył, że tego typu turbiny wiatrowe, potrafią wytworzyć dziesięciokrotnie więcej energii, niż te o poziomych osiach.

W Los Angeles, profesor Dabiri z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego w Pasadenie, stworzył własna farmę wiatrową. Użył swoich eksperymentalnych turbin, których osie przymocowane są pionowo. Według profesora, takie turbiny są kilkadziesiąt razy efektywniejsze niż te stosowane dotychczas. Przede wszystkim, „pionowe” turbiny nie zajmują olbrzymich hektarów ziemi, aby móc wychwytywać wiatr. W tym przypadku, turbiny są rozstawione na odległość dosłownie kilku metrów od siebie. Dzięki temu wybudowanie takiej farmy nie wymaga od przedsiębiorcy wykorzystywania nieskończonych połaci ziemi, a jedynie małego obszaru. Turbiny te wyrastają jedynie 10 metrów nad ziemię, co jest widoczną różnicą przy wielkich turbinach z poziomą osią wiatraków. Ruchy na tej wysokości są łagodniejsze, a więc nie obciążają w znaczący sposób turbiny. Globalna moc wiatru na zaledwie kilku metrach nad ziemią jest wiele razy większa niż światowe zużycie elektryczności- przekonuje profesor
Specjaliści zwracają uwagę, że poziome turbiny często naruszają nie tylko krajobraz, ale w głównej mierze przyczyniają się do zmian migracji ptaków i negatywnie wpływają ekosystem miejsca, w którym stoją.
Turbiny, które można spotkać w Polsce wytwarzają z jednego metra kwadratowego około 2-4 watów energii, natomiast nowoczesne, pionowe turbiny potrafią z tego samego kawałka ziemi wytworzyć jej od 20-50 watów.
Tego typu turbiny mają również dodatkowy plus, jakim jest przenośna konstrukcja, którą można zdemontować i zamontować w przeciągu dosłownie kilku godzin.
Dodatkową zaletą jest odporność w warunkach zimowych na pokrycie szronem czy lepkim śniegiem – dzięki niewielkiej średnicy i niskim obrotom, nie wyważenie wirnika z tego powodu nie powoduje dużych niebezpiecznych drgań.
Kolejnym silnym argumentem, szczególnie dla tych, którzy zarzucają wszystkim farmom wiatrowym ich głośność, jest fakt, że pionowe turbiny, pracują praktycznie przy zerowej emisji dźwięku.
Przy pionowych turbinach nie ma również mowy o wytwarzaniu groźnych turbulencji, które są zagrożeniem dla ekosystemu, ale i dodatkowo dla siebie samych. Dzieje się tak szczególnie za sprawą budowy turbin pionowych, które nie są zbyt wysokie, dzięki temu stabilniejsze.
Wszystko to wpływa na jedną z najważniejszych kwestii – pieniędzy. Podsumowując, niska wysokość turbin, nierozległe ich rozmieszczenie i większa wydajność sprawiają, że nakład finansowy jest niższy, niż przy budowie i eksploatacji turbin z poziomymi osiami napędów.

Kliknij tu, by zobaczyć film przedstawiający działanie pionowych turbin na farmie profesora Dabiri 

źródło: next.gazeta.pl, turbosprezarki.waw.pl

fot.: You Tube

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here