Turbina wiatrowa łódzkich studentów w finale prestiżowego konkursu


Miniturbina wiatrowa z poziomą osią obrotu zaprojektowana przezstudentów Politechniki Łódzkiej znalazła się w finale najważniejszegoeuropejski konkurs w tej dziedzinie – International Small Wind Turbine Contest(SWT) organizowanego przez holenderską NHL University of Applied Sciences.

 

Projekt GUST (Generative Urban Small Turbine) zostałuruchomiony 2015 r. przez studentów Instytutu Maszyn Przepływowych PŁ. Chcą oni– jak o sobie mówią – w realny sposób przyczynić się, nie tylko do rozwojumikroenergetyki wiatrowej, ale także do rzeczywistego wdrażania innowacyjnychpomysłów w życie.

 

Studenci zaprojektowali oraz budują małą turbinę nanajważniejszy europejski konkurs rozgrywany w tej dziedzinie – InternationalSmall Wind Turbine Contest, który w lipcu 2016 roku organizuje holenderska NHLUniversity of Applied Sciences, położona na północy kraju w Leeuwarden –poinformowała PAP rzeczniczka PŁ Ewa Chojnacka.

 

W konkursie biorą udział zespoły z najlepszych ośrodkównaukowych w Europie, specjalizujących się w dziedzinie odnawialnych źródełenergii m.in. z Danii, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Głównym celem konkursu jest wyłonienie rozwiązania, któremoże zostać bezpośrednio wprowadzone na rynek, dlatego punktowane są:bezpieczeństwo, adaptacja w terenie zurbanizowanym, optymalizacja kosztów orazpełna dokumentacja techniczna potrzebna do produkcji. Projekt łódzkichstudentów spełnił wysokie wymagania konkursu i zakwalifikował się do elitarnegogrona 6 finalistów.

 

Łódzcy studenci stworzyli model turbiny z poziomą osiąobrotu oraz średnicą wirnika 1,6 m, który otrzymał wysokie noty od komisji.Cały czas pracują nad optymalizacją i budową modelu. W lipcu ich turbinaprzejdzie liczne badania w tunelu aerodynamicznym Uniwersytetu Technicznego wDelft. W ostatnim dniu konkursu zaprezentują swój projekt przed publicznością iekspertami od wiatrowej energii.

 

Na udział w konkursie zespół z PŁ otrzymał ponad 111 tys. złdotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach pierwszej edycjikonkursu “Najlepsi z najlepszych!”. Konkurs finansowany jest zProgramu Operacyjnego Wiedza – Edukacja – Rozwój i jest kontynuacją programu”Generacja Przyszłości”.

Więcej informacji o projekcie TUTAJ

 

PAP

fot. Projekt GUST

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here