Turbina Siemensa otrzymała tytuł wiatrowej turbiny roku 2012


Turbina SWT-3.0-113 Siemensa otrzymała tytuł turbiny roku 2012 według „Windpower Monthly Magazin” w kategorii 2,1 – 3,5 MW.

Pismo przyznało te wyróżnienia, biorąc pod uwagę różnorodne kryteria. Oceniało przede wszystkim rozmiar turbiny, układu napędowego i łopat – czyli wskaźników zaawansowania technologicznego. Brano pod uwagę także koszt wytworzenia energii. W kategorii turbin 2.1 MV – 3,5 MV, tytuł „najlepszej z najlepszych” zdobyła Turbina Siemens SWT-3.0-113.

Siemens wprowadził model bezprzekładniowej turbiny o mocy 3 MW w 2009 roku, rezygnując z zastosowania generatora synchronicznego z magnesami stałymi (PMG) umieszczonego z tyłu, tak jak to było pierwotnej koncepcji modelu 3.6 MW. W zamian umieszczono generator PMG z przodu oraz zastosowano wirnik o średnicy 101 m. Nieruchomy wydrążony wał o dużej średnicy umożliwia łatwy dostęp do piasty wirnika na potrzeby serwisowe. Ta seria turbin ma jedno ułożyskowanie wirnika z zewnętrznym rotorem nowego generatora PMG chłodzonego cieczą, który posiada magnesy skierowane do środka i obracające się wokół stojana. Niewątpliwą zaletą generatora jest kompaktowy rozmiar przy jednoczesnym dużym momencie obrotowym w porównaniu do turbin o podobnej mocy, ale z rotorem wewnętrznym.

Innowacyjna konstrukcja turbin dostępna jest w trzech rozmiarach łopat w tym 108 i 113 metrów, co umożliwia lepszy dobór urządzenia do potrzeb lokalizacyjnych. Turbiny o zredukowanej mocy do 2.3 MW i najnowsza wersja 6 MW posiadają te same zalety dotyczące optymalizacji masy i obciążeń.

 

Redakcja reo.pl

Turbina SWT-3.0-113 Siemensa otrzymała tytuł turbiny roku 2012 według „Windpower Monthly Magazin” w kategorii 2,1 – 3,5 MW, fot. Siemens

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here