Turbina GE zwiększy zdolności produkcyjne farmy wiatrowej


GE wprowadza na rynek inteligentną turbinę 2.5-120, która w sposób nowatorski łączy doskonałą wydajność i zdolności produkcyjne w warunkach niskiej prędkości wiatru. W porównaniu do obecnie wykorzystywanego modelu pozwala to zwiększyć wydajność o 25 proc., a możliwości produkcyjne o 15 proc.

Jak zapewnia GE, wysoka wydajność i zdolności produkcyjne nowej turbiny przekładają się na wyższy zysk operatorów farm wiatrowych zlokalizowanych w obszarach charakteryzujących się niską prędkością wiatru. Nowoczesne układy sterowania pozwalają na zastosowanie wirnika o długości 120 metrów, który przechwytuje więcej energii i pozwala zwiększyć produkcję elektryczności w takich lokalizacjach. Ponadto wyższa wieża – dzięki której gondolę można umieścić nawet na wysokości 139 metrów – pozwala instalować turbiny na gęsto zalesionych obszarach Europy czy Kanady.

– Model 2.5-120 to pierwsza turbina wykorzystująca Internet przemysłowy. Rozwiązanie to pomaga zarządzać zmiennością wiatru, a tym samym pozwala dostarczać do sieci niezawodną energię nie oglądając się na kaprysy matki natury – powiedział Vic Abate, wiceprezes GE ds. energii odnawialnej. – 2.5-120 analizuje dziesiątki tysięcy punktów danych na sekundę i integruje systemy magazynowania energii oraz zaawansowane algorytmy pogodowe, równocześnie bezpośrednio komunikuje się z sąsiednimi turbinami, technikami i klientami – dodał.

W porównaniu z obecną ofertą GE ta zaawansowana technologia podnosi zdolności produkcyjne farmy wiatrowej, zwiększa produktywność usług i tworzy nowe źródła przychodu dla klientów.

W ubiegłym roku GE pracowało w swoich kalifornijskich zakładach nad integracją energii wiatrowej z systemami magazynowania energii. Rezultaty projektu przekonują, że wiatr może stać się przewidywalnym źródłem energii. Pierwszy prototyp 2.5-120 zostanie zainstalowany w Holandii.

Wykorzystując zaawansowane systemy sterowania, turbina 2.5-120 minimalizuje także poziomy hałasu, dzięki czemu jest w stanie spełnić nawet najsurowsze normy w tym zakresie. Dodatkowo nowa turbina wiatrowa została skonfigurowana, aby spełnić normy dla Klasy Wietrzności IEC III i DIBT WZ2. Model 2.5-120 jest dostępny w zastosowaniach 50 i 60 Hz.

Redakcja reo.pl

Wykorzystując zaawansowane systemy sterowania, turbina 2.5-120 minimalizuje także poziomy hałasu, fot. GE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here