Tuk-tuki zasilane energią słoneczną zawojują Kambodżę?


W Phnom Penh, stolicy Kambodży, zaniki prądu to codzienność. Niektóre firmy zaczynają postrzegać to jako szansę na spopularyzowanie w tym kraju energetyki słonecznej.

Australijska firma Star 8 postanowiła otworzyć w stolicy Kambodży swój warsztat i showroom jeszcze w 2014 r (showroom jest w pełni samowystarczalny energetycznie). Jej topowym produktem jest zasilany energią solarną tuk-tuk. Bardzo popularny pojazd, będący formą publicznego transportu, wykorzystywany w wielu krajach azjatyckich.

Pierwszy solarny tuk-tuk został zakupiony przez pozarządową organizację Aziza’s Place, która używa go jako mobilną kawiarnię. Kolejne pojazdy równie szybko znalazły swoich właścicieli. Takie firmy jak Coca Cola, Dutch Mills czy Nestle używają go zamiast samochodów dostawczych. Niestety zwykli taksówkarze nie mogą sobie pozwolić na razie na solarnego tuk-tuka. Kosztuje on ok. 3 tys. dolarów, co przekracza możliwości ubogich obywateli. Mimo wszystko Solar 8 ma nadzieję znaleźć nabywców wśród dużych i średnich przedsiębiorstw. Właściciele firmy są przekonani, że Kambodża mogłaby zyskać na solarnych tuk-tukach i obniżyć dzięki nim wskaźniki zanieczyszczenia powietrza.

Redakcja reo.pl

źródło: Renewableenergyworld.com

fot. Didier Baertschiger/CC BY-SA 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here