Trwają protesty przeciw budowie Elektrowni Północ

Ekolodzy i przeciwnicy budowy Elektrowni Północ planują w dniach 28-30 lipca uliczne akcje informacyjne w Gdańsku, Tczewie i Malborku. Będą przekonywać mieszkańców i turystów do odnawialnych źródeł energii oraz przedstawiać argumenty przemawiające przeciwko spalaniu węgla.

Elektrownia Północ o mocy 1600 MW ma być jedną z największych nowych elektrowni węglowych w Europie. Według planów ma powstać na terenach rolniczych w miejscowości Rajkowy koło Pelplina. Poza głównymi budynkami elektrowni na inwestycję składać się mają także system drogowy i torowy, rurociągi do transportu wody chłodniczej z rzeki i ścieków do Wisły oraz linie elektroenergetyczne wysokiego napięcia.

 

Inwestycji sprzeciwiają się m.in. rolnicy z Kociewia, którzy boją się spadku jakości plonów oraz obniżenia standardu życia w sąsiedztwie węglowego kolosa, oraz ekolodzy i przyrodnicy, wskazujący na liczne zagrożenia dla lokalnej przyrody (w tym ekosystemów Wisły) oraz zdrowia ludzi i zwierząt.

Inwestor wciąż nie ma pozwolenia na budowę Elektrowni Północ, a jego uzyskanie stoi pod dużym znakiem zapytania. Przeprowadzane ostatnio konsultacje społeczne na Kociewiu zaowocowały licznymi protestami mieszkańców, którzy zgłaszali swoje krytyczne uwagi. Inwestor zmniejszył niedawno moc planowanych bloków energetycznych i od nowa rozpoczął procedurę uzyskiwania pozwolenia na budowę elektrowni.

 

– Zarówno lokalna społeczność Kociewia, jak i działacze organizacji ekologicznych i prozdrowotnych są mocno zdeterminowani, by powstrzymać tę inwestycję – mówi Radosław Sawicki, działacz stowarzyszenia „Wspólna Ziemia” oraz koalicji Stop EP. – Naszym celem jest uświadomienie mieszkańcom Pomorza jak bardzo szkodliwa byłaby budowa Elektrowni Północ. I to pod każdym względem: zdrowotnym, środowiskowym, społecznym i ekonomicznym.

Protestujący przeciw budowie elektrowni uważają, że alternatywą dla Pomorza, które ma ujemny bilans energetyczny i sprowadza prąd z innych regionów Polski, jest energetyka odnawialna.

– Pomorze dla energetyki odnawialnej, energia odnawialna dla Pomorza! Ten kierunek i tę wizję należy wspierać i rozwijać, generując poprzez OZE nowe miejsca pracy, budując bezpieczeństwo energetyczne i dbając o zasoby przyrodnicze. Nie potrzebujemy elektrowni węglowej. – przekonuje Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu. – Promujemy ideę demokracji energetycznej, chcemy by zamiast jednego węglowego czy atomowego molocha, który pozostawał będzie w rękach monopolisty, powstały tysiące uspołecznionych niewielkich instalacji produkujących zieloną energię. Wyobraźmy to sobie: setki tysięcy mikroinstalacji na dachach i w ogródkach na całym Pomorzu; mikroinstalacji produkujących prąd dla obywateli i dających tymże obywatelom niezależność od koncernów energetycznych. Promujemy rozwiązania prosumenckie, przy zastosowaniu których producent energii jest jednocześnie jej konsumentem. W wielu miejscach na świecie ta idea sprawdza się w praktyce.

 

Pierwsza akcja informacyjna przeciwników Elektrowni Północ odbędzie się na Długim Targu w Gdańsku w poniedziałek 28 lipca. We wtorek 29 lipca podobna akcja odbędzie się w Tczewie, a w środę 30 lipca w Malborku.

Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here