TR: Ustawa o OZE „zdemoluje” polską energetykę prosumencką

Działania polskiego rządu nie pozwalają na rozwój energetyki prosumenckiej – uważają posłowie Twojego Ruchu, którzy podczas czwartkowej konferencji w Sejmie krytykowali podejście rządu do spraw polskiej energetyki.

– Ustawa o odnawialnych źródłach energii „zdemoluje” polską energetykę prosumencką – mówił Jacek Najder podczas konferencji w Sejmie. Poseł Twojego Ruchu podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne to nie tylko wielkie koncerny, nie tylko wielkie sieci przesyłowe, ale także, a może przede wszystkim masowa energetyka prosumencka.

– To ta energetyka pozwoli nam znacząco uniezależnić się od dostaw surowców, bo nikt nam nie musi dostarczać słońca i wiatru. I to ta energetyka da nam zwiększenie bezpieczeństwa, bo nie potrzebuje znaczących sieci przesyłowych. Energię zużywa się tam, gdzie się ją produkuje – mówił Najder.

Jednak w opinii posłów Twojego Ruchu ustawa o OZE nie tworzy dobrego prawa dla rozwoju energetycki prosumenckiej i „ruguje polskich przedsiębiorców”.

– Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której prosumentem nie może być Kowalski, który prowadzi zakład fryzjerski u siebie w domu, ma na dachu panele, w ogródku ma wiatraczek. Ale osoba prowadząca działalność gospodarczą w myśl zapisów projektowanej ustawy nie jest prosumentem – mówił poseł Twojego Ruchu. – Albo w Ministerstwie Gospodarki panuje tak wysoki poziom dezorganizacji, albo wręcz przeciwnie – panuje tak wysoki poziom organizacji zorganizowany na działania wręcz dywersyjne, aby energetyka prosumencka w Polsce nie powstała, aby do 2016 roku nie weszła w życie żadna ustawa o odnawialnych źródłach energii, aby konserwować ten układ energetyczny, aby kolejne setki milionów złotych mogły być znowu rozdysponowane przez jak zwykle znających się na energetyce koalicjantów z PSL-u mówił Najder.

Posłowie Twojego Ruchu skrytykowali też działania rządu związane z całą polską energetyką, zarzucając premierowi i ministrowi gospodarki brak wizji rozwoju tego sektora.

– Polska, chyba jako jedyny kraj w Unii Europejskiej, jest totalnie pogubiona energetycznie – mówił Andrzej Rozenek. Jego zdaniem polski rząd nie ma pomysłu na rozwój energetyki, czego przykładem jest m.in. nieuchwalenie ustawy o OZE czy wydawanie 2 mld zł na rozwój energetyki jądrowej, choć nie ma jeszcze ustalonego miejsca na budowę elektrowni. – Jesteśmy uzależnieni od gazu rosyjskiego, jesteśmy uzależnieni od rosyjskiej ropy, jesteśmy opóźnieni w budowie gazoportu o rok, nie mamy praktycznie OZE, zażynamy polskie górnictwo, budujemy nowe bloki węglowe (…) choć energetyka węglowa na całym świecie odchodzi w niebyt – wyliczał Rozenek.

Redakcja reo.pl
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here