Toyota powoła nową spółkę do produkcji samochodów elektrycznych


Toyota rozpoczyna inwestycje w samochody elektryczne (EV)nowej generacji. Projektem będzie zajmowała się nowa firma należąca do ToyotaGroup. Toyota będzie rozwijać technologię aut elektrycznych równolegle zsamochodami napędzanymi wodorowymi ogniwami paliwowymi (FCV), które pozostająpriorytetem firmy.

 

Toyota MotorCorporation otworzy w grudniu 2016 nową firmę odpowiedzialną za budowęsamochodów elektrycznych (EV). Spółka będzie miała 4 udziałowców należących doToyota Group – Toyota Motor Corporation, Toyota Industries Corporation, AisinSeiki i Denso Corporation. Nowe przedsięwzięcie będzie miało strukturęniezależną od pozostałych spółek wewnętrznych Toyoty.

 

Nowo powołana firmabędzie korzystała z wiedzy technologicznej, patentów i zasobów Toyota Group.Zwarta struktura organizacyjna pozwoli wprowadzić niekonwencjonalne metodypracy, co posłuży przyspieszonemu procesowi projektowania i szybkiemu opracowaniuproduktów gotowych do wprowadzenia na rynek.

 

Toyota jest pionieremmotoryzacji przyjaznej środowisku, a jej strategia polegana proponowaniu klientom wielu różnych oszczędnych i ekologicznych rozwiązań,takich jak hybrydy, hybrydy plug-in oraz samochody na wodorowe ogniwa paliwowe.Firma ma w swoim dorobku także samochody i pojazdy elektryczne.

 

Priorytetem japońskiegoproducenta są nieemitujące spalin samochody na ogniwa paliwowe, które podwzględem praktyczności, zasięgu i krótkiego czasu tankowania dorównująsamochodom spalinowym, przewyższając je komfortem jazdy i wydajnością. ZdaniemToyoty, auta napędzane wodorem są optymalnym rozwiązaniem, które zdecyduje o kształcieprzyszłej motoryzacji.

 

Obecny etap rozwojuekologicznych napędów oraz infrastruktury przemawia za równoległyminwestowaniem w auta elektryczne. Niejednorodna sytuacja energetyczna iinfrastrukturalna w różnych częściach świata, a także coraz bardziej zaostrzoneregulacje dotyczące zwiększania udziału samochodów nieemitujących spalin wogólnej sprzedaży nowych aut powodują, że rośnie zapotrzebowanie na szerokiwybór zeroemisyjnych pojazdów, dostosowanych do sytuacji na poszczególnychrynkach. Dlatego równolegle z inwestycjami oraz promocją samochodów na ogniwapaliwowe Toyota zdecydowała o stworzeniu organizacji, która szybko doprowadzido wprowadzenia na rynek samochodów elektrycznych tej marki.

 

– W ciągu ostatnichkilku lat przeprowadziliśmy znaczące inwestycje w długofalowy rozwój firmy.Stworzyliśmy Toyota Research Institute, przedsiębiorstwo powołane do badań nadsztuczną inteligencją i autonomicznymi samochodami, przejęliśmy w całościDaihatsu i powołaliśmy nową firmę wewnętrzną odpowiedzialną za opracowywaniekompaktowych samochodów na rynki rozwijające się. Przedsiębiorstwo mające zazadanie budowę samochodów elektrycznych stanowi część tego procesu. Mamnadzieję, że nowa organizacja będzie siłą napędową innowacji w całej grupieToyoty – powiedział Akio Toyoda, prezydent i CEO Toyota Motor Corporation.

 

 

fot. Mike Mozart/CC BY 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here