TGE wydłuża notowania na rynkach energii i gazu


Towarowa Giełda Energii wprowadza zmiany w harmonogramie notowań na Rynku Dnia Następnego i Bieżącego gazu oraz na Rynku Dnia Bieżącego energii elektrycznej. Od 1 października sesja na tych rynkach będzie wydłużona do godz. 15.30. TGE rozpoczyna również publikację nowego indeksu o nazwie TGEgasID dla Rynku Dnia Bieżącego gazu.

Notowania na TGE prowadzone są każdego dnia zgodnie z harmonogramem notowań określonym w Szczegółowych zasadach obrotu i rozliczeń. Prowadzone do tej pory sesje na RDNiBg oraz na RDB, zostają wydłużone, stwarzając możliwość zawierania transakcji członkom Giełdy do godziny 15:30.

– Wydłużenie notowań to kolejny krok w naszej strategii rozwoju rynków po wprowadzeniu nowych instrumentów do obrotu. Budowanie płynności na rynkach spot ma szczególne znaczenie zarówno w obszarze bilansowania, ale również myślimy tutaj o wzmacnianiu podstaw funkcjonowania rynku instrumentów finansowych, który wkrótce uruchomimy – powiedział Ireneusz Łazor, prezes Zarządu TGE.

Nowy indeks – TGEgasID – zostaje wprowadzony dla Rynku Dnia Bieżącego gazu. Wyznaczy on średnią cenę gazu dla danej doby gazowej z zachowaniem zasad transparentności. Publikowany przez TGE nowy indeks może być wykorzystany przez Gaz-System do wyznaczania średniej ceny rozliczenia bilansowania (CSRB) oraz może być wykorzystany przez spółki obrotu na potrzeby wyznaczania formuł cenowych w zawieranych kontraktach gazowych.

– Z kolei nowy indeks dla rynku gazu to ważna informacja rynkowa, która będzie mieć znaczenie w rozwoju hubu gazowego”- dodaje prezes Łazor.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here