TGE gospodarzem spotkania przedstawicieli giełd rynków finansowo-towarowych

W dniach 23 – 24 kwietnia br. w Krakowie odbędzie się międzynarodowa konferencja giełd rynków towarowo-finansowych 18th Annual Conference. Inicjatorem wydarzenia jest organizacja AFM (Association of Futures Markets) zrzeszająca giełdy oferujące finansowe instrumenty pochodne powiązane z towarami. Wydarzenie odbywa się każdego roku w innym kraju i jest adresowane do przedstawicieli giełd, izb rozliczeniowych, instytucji finansowych oraz biznesu. Towarowa Giełda Energii, jako aktywny członek AFM, jest gospodarzem i współorganizatorem tegorocznego wydarzenia.

W tegorocznej konferencji wezmą udział Zarządy giełd towarowo-finansowych, co stworzy jedyną w Polsce okazję do bezpośredniej wymiany doświadczeń i rozmowy o przyszłości rynków w takim gronie. Podczas spotkań uczestnicy będą obradować na temat różnych zagadnień związanych z funkcjonowaniem i bezpieczeństwem rynku finansowego. Wśród wiodących tematów znajdą się zagadnienia związane z globalnym rynkiem instrumentów pochodnych, w tym kwestie usług rozliczeniowych, rynek kontraktów terminowych w Polsce i regionie oraz sposoby zwiększenia płynności rynków w różnych rejonach świata.

Przedstawiciele rynków instrumentów pochodnych po raz pierwszy w Polsce

Dzięki ścisłej współpracy między Towarową Giełdą Energii a Stowarzyszeniem, Zarząd AFM powierzył współorganizację tegorocznej konferencji TGE. Polska będzie zatem po raz pierwszy gospodarzem tego wydarzenia. Jednocześnie, będzie to pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja poświęcona tematyce instrumentów pochodnych.

– Cieszymy się, że nasza doroczna konferencja zgromadzi w Europie-Środkowo-Wschodniej ważne osobistości rynków finansowych, również tych z najbardziej odległych zakątków świata. Wybraliśmy Polskę m.in. ze względu na pozycję Towarowej Giełdy Energii w regionie. TGE jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się giełd w Europie. Jestem przekonany, że doświadczenia zarówno TGE, jak i całego europejskiego rynku towarowo-finansowego, będą dla uczestników konferencji ważnymi i interesującymi tematami do dyskusji – powiedział Megain Widjaja, Przewodniczący Association of Futures Markets.

– Jesteśmy zaszczyceni, że możemy pełnić rolę gospodarza tego wydarzenia. To dla Towarowej Giełdy Energii wyjątkowy czas, ponieważ zamierzamy w tym roku uruchomić rynek finansowy i kontrakty futures na indeksy cen energii. Możliwość udziału w debacie z instytucjami, które prowadzą rynki instrumentów pochodnych będzie dla nas i naszych uczestników dobrym doświadczeniem – powiedział Ireneusz Łazor, Prezes Towarowej Giełdy Energii.

Rynek finansowy na TGE

Rynek finansowy to istotny obszar zainteresowań TGE. Zgodnie z decyzją Ministerstwa Finansów z 23 lutego br. TGE uruchomi jeszcze w bieżącym roku obrót instrumentami pochodnymi na towary na Rynku Instrumentów Finansowych (RIF). W pierwszej kolejności do obrotu zostaną wprowadzone kontrakty terminowe na energię elektryczną. Temat tego rynku będzie również przedmiotem dyskusji podczas konferencji AFM.

Rejestracja na konferencję i towarzyszącą jej uroczystą Galę jest otwarta do końca marca.

 

TGE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here