Telefony i samochody elektryczne będą ładowane coraz szybciej


Telefony komórkowe ładujące się w kilkaminut i samochody elektryczne „tankowane” w tempie aut spalinowych – wkrótce mato umożliwić odkrycie brytyjskich naukowców.

Naukowcyz Uniwersytetu w Bath opracowali nową strukturę baterii litowo-jonowych, któramoże przyśpieszyć ich ładowanie nawet 50-krotnie. Dzięki temu odkryciu problemdługiego czasu ładowania telefonów komórkowych, laptopów i ─ przede wszystkim ─samochodów elektrycznych może zostać rozwiązany.

Szybszeładowanie i rozładowywanie baterii, wraz z ich szybko spadającą ceną, ułatwitakże integrację odnawialnych źródeł energii (OZE) z systemamielektroenergetycznymi. To o tyle istotne, że według danych Bloomberga w 2015roku aż 89% z ponad 300 mld dol. zainwestowanych na całym świecie w OZE,zostało przeznaczonych na elektrownie słoneczne i wiatrowe, a więc technologieo największej zmienności wytwarzania prądu.

Zespółnaukowców pod kierownictwem prof. Saifula Islama dowiódł, że stosowane obecniew bateriach jony manganu są zbyt małe, by przy ich użyciu dostatecznie szybkouzupełniać baterie litowo-jonowe. Dużo lepiej sprawdzają się tu większe icięższe jony potasu. Większe jony oznaczają szybsze przepływy wewnątrz baterii,bo zwiększa się przestrzeń do przenoszenia ładunku. Obrazowo: na takiej samejzasadzie samochodem ciężarowym o większej ładowności będziemy w stanie przewieźćwiększą ilość towarów.

{related}To,o ile zwiększy się prędkość pojedynczego ładownia, zależne jest od pojemności imodelu baterii. Jednak, jak czytamy w miesięczniku „Nature”, w którym zespółopublikował wyniki swoich badań, na etapie testów laboratoryjnych zwiększanoprędkość ładowania nawet 50 razy.

─Opracowanie nowych materiałów jest kluczem do lżejszych, tańszych ibezpieczniejszych akumulatorów, w tym dla pojazdów elektrycznych, które pomogązmniejszyć emisję dwutlenku węgla – skomentował odkrycie swojego zespołu prof.Islam w wypowiedzi przytoczonej na stronie Uniwersytetu w Bath.

Pracezespołu finansowane były z grantu brytyjskiej Rady ds. Badań Inżynieryjnych iFizycznych (EPSRC). Wśród partnerów strategicznych EPSRC znajdują się już przynajmniejdwie firmy żywo zainteresowane odkryciem ─ Siemens i EDF Energy.

Co wynika zopublikowanej w połowie stycznia analizy Międzynarodowej Agencji EnergetykiOdnawialnej?  O tym w dalszejczęści artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here