Technologia i budownictwo plusenergetyczne w Polsce. Perspektywy rynku


Polska musi sobie również poradzić z rozwiązaniem problemu mieszkaniowego. Według ekspertów co roku powinniśmy budować 380 tys. mieszkań, a zapotrzebowanie na mieszkania komunalne złożone przez gminy wynosi aż 1,5 mln. Tysiące rodzin wciąż nie mają gdzie mieszkać, a własne lokum stało się brakującą podstawą piramidy potrzeb.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, polskie gminy zabiegają o budowę nowych mieszkań i redukcję problemu mieszkaniowego oraz pozyskanie nowych mieszkańców i zwiększenie wpływów z podatku dochodowego. Istnieje przekonanie, że jedynym sposobem na pozyskanie przez gminę nowych mieszkańców jest budowa lokali mieszkaniowych z gminnego budżetu.

Rozwiązaniem tego problemu może być sprzedaż działek budowlanych przez gminy – w ten sposób przyczyniając się do powstania mieszkań w ich miejscu. W ten sposób oprócz rozwiązania problemu mieszkaniowego i przychodów z podatku od nowych mieszkańców gmina może jeszcze zyskać na zmniejszeniu kosztów zakupu energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia ulic, dokonując zakupu ulicznych lamp hybrydowych.

Do rozwiązanie problemu mieszkaniowego może przyczynić się technologia budownictwa plusenergetycznego. Technologia ta pozwala na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budownictwie komunalnym, socjalnym, obiektach użyteczności publicznej, a także budownictwie indywidualnym.

Budownictwo plusenergetyczne to najbardziej zaawansowana technologia budowy domów. Zapewnia samowystarczalność pod względem wodno-kanalizacyjnym, energetycznym oraz zapewnia tzw. inteligencję budynku.

Autonomiczność takiego budynku oznacza, że nie trzeba podłączać go do mediów takich jak np. woda, prąd, ogrzewanie, kanalizacja. Zatem nie występują koszty podłączeń do mediów ani koszty eksploatacji. Dom taki jest praktycznie samowystarczalny. Autonomiczność uzyskana jest dzięki biologicznej oczyszczalni ścieków, instalacji obiegu szarej wody, zbieraniu deszczówki i zawracaniu do instalacji wodociągowej.

Tak zwaną inteligencję zapewnia sterowanie przez komputer systemami takimi jak oświetlenie, alarm, klimatyzacja, wentylacja, multimedia. Ma na celu efektywne zarządzanie wszystkimi instalacjami budynku oraz zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu.

Plusenergetyczność oznacza, że taki dom wytwarza więcej energii, niż jest sam w stanie wykorzystać na ogrzewanie, oświetlenie itp. Miesięczny koszt eksploatacji takiego domu ogranicza się do podatku od nieruchomości oraz wywozu śmieci. Wytwarzanie energii potrzebne do funkcjonowania odbywa się za pomocą OZE – odnawialnych źródeł energii zainstalowanych w lub na domu, np. minielektrowni wiatrowej czy fotowoltaicznej. Nadwyżki energii wytworzonej mogą zostać sprzedane lub wykorzystane np. do ładowania samochodu elektrycznego, dzięki czemu nie ma również kosztów eksploatacji takiego auta. Konstrukcja ścian i stropów pozwala na uzyskanie współczynnika izolacyjności nieosiągalnego dla budownictwa tradycyjnego.

Technologia plusenergetyczna pozwala zachować niespotykaną w budownictwie precyzję oraz znacząco ograniczyć koszty budowy. Oszczędza również czas – dzięki wyeliminowaniu robót mokrych domy plusenergetyczne nadają się do zamieszkania zaraz po montażu, który trwa tylko kilka tygodni.

Dodatkowo technologia ta pozwala zwiększyć zdolność kredytową mieszkańców poprzez całkowite wyeliminowanie kosztów utrzymania nie tylko domu, ale i auta (likwidacja kosztów paliwa). Przyczynia się także do zmniejszenia wysokości ewentualnych rat kredytowych przez wybór tańszego wykonawcy ( zmniejszenie wartości nieruchomości ) oraz pozyskanie dotacji na odnawialne źródła energii.

Zatem mówiąc o korzyściach z technologii plusenergetycznej należy wspomnieć m.in. o braku kosztów eksploatacji takiego budynku, braku kosztów eksploatacji auta ( auto elektryczne ), oszczędności energii nawet do 90 proc. usuwanego ciepła. Oszczędności są możliwe dzięki dobrej izolacji termicznej, zwartej bryle, odpowiedniemu usytuowaniu wobec stron świata, odpowiedniemu rozmieszczeniu okien, absolutnej szczelności powietrznej, wysokoefektywnej sprawności odzysku ciepła ze zużytego powietrza wentylacyjnego oraz unikaniu mostków termicznych.

Technologia plusenergetyczna to najwyższy komfort cieplny – optymalna temperatura wewnętrzna pomieszczeń poprzez stały dopływ świeżego powietrza, równomierny rozkład temperatur a także cisza i bezpieczeństwo – okna w takim domu mogą być cały czas zamknięte.

Dzięki niskiej emisji szkodliwych gazów wynikających ze znacznego obniżenia zużycia energii mieszkańcy takiego domu przyczyniają się do ochrony środowiska. Domownicy chronią również swoje zdrowie – ponieważ nie występują przeciągi i związane z nimi wrażenie zimna, brak różnic temperatur i odpowiedni ich rozkład w pomieszczeniach oraz brak kondensacji pary wodnej na oknach.

Technologia plusenergetyczna zapewnia czystość i higienę, dzięki temu w powietrzu występuje mniej pyłków i roztoczy, brak grzybów i pleśni – dlatego jest to świetne miejsce do zamieszkania dla osób z alergiami.

Dzięki zastosowanym materiałom brak konieczności dokonywania remontów elewacji zewnętrznej – elewacja ma możliwość oczyszczania się sama. Brak konieczności podłączeń do mediów umożliwia zabudowę nawet na terenach, gdzie nie ma odpwoiedniej infrastruktury.

W Unii Europejskiej na razie wybudowano ok. 15 tys. domów pasywnych i zaledwie kilka domów plusenergetycznych. Zdaniem ekspertów docelowym standardem budownictwa w perspektywie najbliższych 20 lat powinien być budynek dodatni energetycznie. Budynki pasywne i zeroenergetyczne to tylko etapy pośrednie na drodze do budynku plusenergetycznego. Najnowocześniejsze rozwiązanie to właśnie domy inteligentne, autonomiczne i plusenergetyczne.

 

Robert Przygoda

Wytwarzanie energii potrzebne do funkcjonowania odbywa się za pomocą OZE – odnawialnych źródeł energii zainstalowanych w lub na domu, np. minielektrowni wiatrowej czy fotowoltaicznej, fot. Dept of Energy Solar Decathlon/CC BY-ND 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here