Tchórzewski: polska energetyka pod znakiem węgla


Rok2017 będzie jeszcze jednym rokiem ratowania górnictwa, ale 2018 będzie już rokiemjego rozwoju – zapowiedział we wtorek Krzysztof Tchórzewski podczas konferencjipodsumowującej rocznicę rządu. Minister podkreślił, że węgiel jest i będzie głównym źródłemenergii w naszym kraju.

“Roktemu obiecałem, że dołożę wszelkich starań, by wyprowadzić nasze spółki węglowena prostą. Dzięki systematycznej pracy tej obietnicy dotrzymujemy. Wszystkiespółki węglowe poprawiają wyniki finansowe. Rok do roku, strata na wydobyciuwęgla zmalała o ponad miliard złotych” – mówił Tchórzewski.

Polska inwestuje w ratowanie górnictwa

Jakprzypomniał, w pierwszym roku działalności, by ratować Kompanię Węglową, największąspółkę węglową, powołano Polską Grupę Górniczą i zainwestowano w ratowanie”tej części górnictwa” ponad 2,5 mld zł.

“Czekajeszcze Katowicki Holding Węglowy, dlatego też rok 2017 r. będzie jeszczejednym rokiem ratowania górnictwa, po stratach, które wynosiły w poprzednichlatach ponad 15 mld zł, ale 2018 będzie już rozwojem naszego górnictwa” -przekonywał szef resortu energii.

Jak dodał,mimo trudności są oznaki, że działania restrukturyzacyjne mogą przynieśćsukcesy. Jako przykład podał Jastrzębską Spółkę Węglową, która poprzeprowadzeniu restrukturyzacji “z udziałem banków i załogi” stałasię “czempionem giełd światowych”.

“Zatrzy pierwsze kwartały br. uzyskała najwyższy wzrost wartości na świecie, oponad 900 proc. – z niecałych 900 mln na początku br. – dzisiejsza wartość tejspółki to ponad 8 mld zł. Działania te świadczą o tym, że wierzą w nas ci,którzy mają pieniądze” – przekonywał Tchórzewski.

Stawiamy na węgiel…

Szefpowstałego – zgodnie z wyborczą obietnicą PiS – resortu energii, w rocznicęrządu Beaty Szydło podkreślił, że w polskiej energetyce “nadal stawiamy nawęgiel”. Jak mówił, dzieje się tak dlatego, że mamy go pod dostatkiem, bo”jest podstawą polskiej energetyki, bo zapewnia prace tysiącomludzi”.

“Bojest to polskie bogactwo naturalne. Węgiel jest i będzie w kolejnych latachgłównym źródłem energii w naszym kraju” – mówił minister.

Tchórzewski,podsumowując działania kierowanego przez siebie resortu przypomniał orozwiązaniach, które mają zachęcić zarówno polskie spółki, jak i innychinwestorów do inwestowania w sektor. Wymienił m.in. prace nad wprowadzeniem wPolsce rynku mocy czy też zastosowanie tzw. inteligentnych liczników, dziękiczemu będzie można wykorzystać okresową nadpodaż energii w sieci (np. nocą) dotaniego ogrzewania elektrycznego.

Jak dodał,działania te “już przynoszą efekty”. Jako przykład podał realizacjęprojektu budowy bloku 1000 MW w Ostrołęce, czy też budowę nowoczesnego blokuenergetycznego na węgiel brunatny w Turowie, kontynuację budowy dwóch bloków welektrowni Opolu czy Jaworznie.

…i biogazownie

Podczaswtorkowego wystąpienia Tchórzewski zapowiedział rozwój budowy biogazowni. Jakmówił, w tym obszarze mamy sporo do nadrobienia, bo o ile np. w Niemczech podkoniec ub. roku takich biogazowni było ok 3 tys., o tyle w Polsce zaledwie 100.Obszary wiejskie – jak przekonywał – są zainteresowane rozwojem biogazowni.Dlatego wspólnie z resortem rolnictwa prowadzone są “działania w tymkierunku”. “Są już inicjatywy, które wskazują, że w niedługim czasiepowstanie pierwszych 400 biogazowni” – zapowiedział.

PAP

fot. ME

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here