Tchórzewski: Polska chce być graczem na europejskim rynku energii


Poważnie podchodzimy do tego, by być ważnym partnerem naeuropejskim rynku energii, dlatego widzę potrzebę elektrowni jądrowej w Polsce- powiedział w poniedziałek dziennikarzom minister energii KrzysztofTchórzewski.

 

Jak dodał, ostateczna decyzja o budowie polskiej elektrownijądrowej “w znacznym stopniu” zależy od tego, jak Komisja Europejskapotraktuje polski wniosek dotyczący rynku mocy.

 

Tzw. rynek mocy to rodzaj pomocy publicznej polegającej natym, że wytwórcy energii otrzymują pieniądze nie tylko za energię dostarczoną,ale też za gotowość jej dostarczenia. Stąd mechanizm ten określany jest równieżjako rynek dwutowarowy. Towarem na tym rynku będzie bowiem moc dyspozycyjnanetto, którą będą oferować wytwórcy oraz sterowane odbiory energii (ang. DemandSite Response – DSR).

 

Na początku grudnia resort energii przedstawił długooczekiwany projekt ustawy o rynku mocy. Jak napisano w uzasadnieniu,wprowadzenie tego mechanizmu ma zapobiec niedoborom mocy wytwórczych, stworzyćzachęty ekonomiczne do budowy, utrzymywania i modernizacji jednostekwytwórczych oraz do zarządzania zużyciem energii u odbiorców. Teraz trwa procesjego prenotyfikacji w UE.

 

Jak mówił Tchórzewski, choć budowa elektrowni jądrowej jestkosztowna – różnica kosztów w stosunku do bloków konwencjonalnych jesttrzykrotnie wyższa – to jednak korzyści z jej budowy “sąpociągające”. Oprócz niskoemisyjnego i stabilnego źródła energii, wprzyszłości możemy posiadać energię, której ceną na rynku “możemy różniedysponować”.

 

Minister podkreślił, że w przypadku finansowaniaprzedsięwzięcia nie wchodzi w rachubę tzw. kontrakt różnicowy, bo jest on – jakmówił – argumentem „za” dla wykonawcy, a argumentem „przeciw” dla inwestora.Tchórzewski podkreślił, że budowa elektrowni jądrowej musi się opłacać jakoprzedsięwzięcie biznesowe.

 

Minister powiedział, że najdalej do połowy roku zostanieopracowany plan finansowania przedsięwzięcia, zaś do końca br. zapadnieostateczna decyzja dotycząca jej budowy.

 

Dodał, że początkowo mógłby powstać blok “powyżej 1000MW”, a w budowie siłowni powinny też uczestniczyć polskieprzedsiębiorstwa. Jak podkreślił minister, obecnie 50 polskich przedsiębiorstwma realne doświadczenie w projektach jądrowych, a 300 firm ma zdolność douczestniczenia w takich projektach.

PAP

fot. Pixabay

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here