Tauron vs. inwestorzy wiatrowi: likwidacja PE PKH cofnięta


Konflikt na linii Tauron kontra spółki wiatrowe trwa. Jakinformuje „Puls Biznesu”, spółka zależna koncernu PE PKH, która prywatnyminwestorom wypowiedziała długoletnie umowy, a następnie została postawiona wstan likwidacji, wraca do życia.

Spór między inwestorami wiatrowymi a Tauronem trwa od 2014roku, kiedy to spółka z grupy państwowego koncernu PE PKH po zaledwietrzech latach wypowiedziała piętnastoletnie umowy na zakup energii i zielonychcertyfikatów z farm wiatrowych grup Enerco/Invenergy, Polenergia i In.ventus.

Oprócz wypowiedzenia umów Tauron próbował jeszcze postawić PE PKH w stanupadłości, na co nie zgodził się jednak ze względu na dobra kondycję spółki.Ostatecznie od 2014 roku PE PKH była w stanie likwidacji. Jednak kilka tygodni,jak informuje „Puls Biznesu”, likwidację cofniętą, a Tauron tłumaczy to chęciąosiągnięcia porozumienia.

Inwestorzy wiatrowi są jednak mniej optymistyczni. Według cytowanegoprzez „PB” Tomasza Podgajniaka, prezesa Enerco, cofnięcielikwidacji oznacza dodatkowe skomplikowanie prowadzonych spraw sądowych, a niemożna też wykluczyć, że kolejnym krokiem będzie wniosek o upadłość PKH.

Czytaj także: Państwowy koncern vs prywatni inwestorzy. Ile może silniejszy?

W sprawę od początku zaangażowali się także przedstawicielewładz państw, z których pochodzi część inwestorów – m.in. ambasada iministerstwo gospodarki Niemiec oraz kongresmeni USA. Sporo o zachowaniupolskiego koncernu wobec prywatnych inwestorów pisały także zagraniczne media, m.in.„Financial Times” i „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Po polskiej stroniesprawą jednak nie miał się kto zająć – Ministerstwo Skarbu Państwa od początkutwierdziło, że jako mniejszościowy akcjonariusz (30,06 proc. kapitału) „niemoże wydawać zarządowi spółki wiążących poleceń”, nie wspominając przy tym żeMSP ma w ustawie zapewnione władztwo korporacyjne nad Tauronem. Także samTauron długo umywał ręce od sporu inwestorów wiatrowych z jego spółką córką.

Na naszą prośbę o komentarz Tauron nie odpowiedział.

 

 

REO.pl

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here