Tauron oficjalnie uruchamia w piątek FW Marszewo z turbinami Vestas o mocy 82 MW

Należąca do grupy Tauron spółka Tauron Ekoenergia uruchamia oficjalnie w piątek farmę wiatrową Marszewo wyposażoną w 41 turbin Vestas o mocy 2 MW każda. Łączna moc tej FW zlokalizowanej w okolicach Słupska, w gminie Postomino wynosi 82 MW.

Według Tomasza Surmy z Vestas w skład FW wchodzą dwa typy turbin – 22 elektrownie wiatrowe typu V80-2.0 MW oraz 19 turbin typu V90-2.0 MW.

– Jednostki wytwórcze zostały dobrane do warunków wiatrowych występujących w gminie Postomino tak, aby zapewnić optymalną produkcję energii elektrycznej w tym rejonie – podkreśla Surma.

Zarówno turbina V80, jak i V90 charakteryzują się mocą nominalną 2 MW. Modele różnią się natomiast średnicą wirnika, która wynosi 80 m i 90 m.

Turbiny zostały posadowione na wieżach o wysokości od 60 do 100 metrów.

Kontrakt Vestas zawarty z Tauronem obejmuje także umowę na dostawę VestasOnline Business SCADA oraz trzyletni kontrakt serwisowy AOM 4000.

Dla Vestas Farma Wiatrowa Marszewo to jak do tej pory największy zrealizowany projekt w Polsce. Jest to jednocześnie druga pod względem wielkości farma wiatrowa zainstalowana w naszym kraju.

Wykonawcą farmy wiatrowej Marszewo było konsorcjum złożone z podmiotów: Iberdrola Engineering and Construction Poland Sp. z o.o. (lider konsorcjum) i Iberdrola Ingenieria Y Construccion S.A.U. (partner konsorcjum) – Hiszpania. Inżynierem kontraktu jest Tractebel Engineering S.A.

Obecna inwestycja Taurona to I etap FW Marszewo. W przyszłości Tauron planuje rozbudowę tego parku wiatrowego do 100 MW w ramach II etapu.

 

Marcin Zaremba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here