AUDIO REO. Posłuchaj tekstu na podcaście. Czyta Bożena Sitek.

 


 

Człowiek i technologia. Współistniejemy w coraz doskonalszej harmonii. Towarzyszące nam codziennie rozwiązania stają się coraz bardziej smart, czyli inteligentne. Mapy z nawigacją w telefonie podpowiadają, jak najszybciej dojechać do pracy lub do domu, uwzględniając korki i bieżące sytuacje na drodze. Jak to działa? Pewnie nie potrafilibyśmy opisać. A jednak duża część ludzi korzysta z takich rozwiązań bez strachu czy oporu.

Technologie smart są moją pasją od bardzo dawna. Interesuje mnie przy tym psychologia człowieka – konsumenta. Wiele lat przepracowałem w reklamie i tam dobrze było rozumieć, dlaczego ludzie kupują produkt A, a nie produkt B – mimo że z reklamą każdego z nich miało kontakt tyle samo osób. To człowiek decyduje o tym, z czego korzysta – jakie wynalazki się przyjmą, a jakie odejdą w niepamięć.

Po solidnej analizie doszedłem do wniosku, że w tej chwili najważniejszą sprawą jest łączność między ludźmi. Portale społecznościowe i firmy, które to umożliwiają, są obecnie najpotężniejszymi biznesami świata. Rozwija się w tej dziedzinie hardware (sprzęt) i software (oprogramowanie). Sprzęt najpowszechniej używany do łączności to oczywiście smartfon. W jakim kierunku będzie szła jego ewolucja? Co przyjdzie wraz z nim i po nim? Jak będą rozwijać się media społecznościowe? Fascynujące są pytania z tak bliskiej nam dziedziny Smart Connections.

Kiedyś mówiło się, że to zdrowie jest najważniejsze, a w tej chwili możemy nie dospać, ale sprawdzamy wszystko, co napisali nasi znajomi. Perspektywa samotności bardziej przeraża niż choroba, stąd wyższa pozycja łączności w tym zestawieniu. Ale zdrowie to podstawa – a dzięki postępowi technologii możemy i będziemy mogli żyć dłużej, cieszyć się lepszą formą, leczyć się skuteczniej, sprawdzać, czy żywność jest dla nas odpowiednia. Z czego w tej dziedzinie możemy korzystać już teraz? Porozmawiamy o tym w odcinku Smart Health.

Dom i cała sfera prywatna. To nie tylko inteligentne budynki i pomieszczenia, w których możemy z telefonu sterować ogrzewaniem, oświetleniem, zamykać i otwierać drzwi, podglądać, co się dzieje u nas, gdy nas tam nie ma. To też wszystkie urządzenia w nim: smart TV, lodówki, odkurzacze, a nawet unikatowa biżuteria drukowana w jednym egzemplarzu na drukarkach 3D. Dziedzina Smart Home przybliży nam, z jakich rozwiązań będziemy w tym zakresie korzystać w ciągu najbliższych lat.

Komunikacja to nie tylko relacje międzyludzkie. To także podróże (te małe i te duże); tu mamy nie tylko coraz bardziej autonomiczne i energooszczędne samochody, szybkie pociągi hyperloop, drony czy taksówki powietrzne, lecz także systemy do rezerwacji i organizacji wycieczek. Jak dzięki nowym rozwiązaniom można wybrać trafniejsze i bardziej opłacalne sposoby podróży i kierunki? Zapraszam w nowoczesną podróż w stylu Smart Travel.

Zarówno rozwiązania hardware (robotyka i automatyzacja produkcji), jak i software (sztuczna inteligencja, machine learning, deep learning, internet rzeczy) dotyczą tak podstawowej (jeszcze?) dziedziny życia człowieka, jaką jest praca. Dzięki nim organizacje mogą stawać się sprawniejsze, nowocześniejsze, bardziej wydajne. Jak mądrzej wspierać człowieka w pracy i lepiej wykorzystywać jego czas i zdolności? Jak współegzystować będą – czy konkurować – o pracę ludzie i maszyny? To niedawna futurologia, która już dzieje się na naszych oczach. To świat Smart Work.

I wreszcie globalne ujęcie inteligentnej nowoczesności – Smart World (Świat). Tu są rozwiązania na masową skalę, stosowane dla wielomilionowych ośrodków lub społeczności. Smart Cities, Smart Energy, Smart Food – jak te i inne obszary zmienią życie wszystkich żyjących w poszczególnych miastach, regionach czy krajach?

***

Podzieliłem technologie Smart na sześć obszarów, według subiektywnie postrzeganej ich ważności dla człowieka. Na pytania, zawarte w każdym z nich, jest już wiele odpowiedzi. Chciałbym pokazywać interesujące rozwiązania w tych dziedzinach, które zmienią życie człowieka. Wiele z nich, choć wciąż wydają się pieśnią przyszłości, już istnieje lub jest w fazie testów prototypów. Zachęcam do kontaktu wszystkie zainteresowane światem SmartHuman firmy i osoby.