Szydło: zrobię wszystko, żeby uratować polskie górnictwo


PremierBeata Szydło zapewniła w środę, że zrobi wszystko, by doprowadzić do uratowaniapolskiego górnictwa. Dla rządu w tej chwili właśnie górnictwo jest podstawąpolskiego bezpieczeństwa energetycznego – mówiła premier w TV Trwam.

“Myśmyzastali tragiczną sytuację w polskim górnictwie. Przez osiem lat w zasadzieniczego nie zrobiono. Nie doprowadzono do tego, żeby górnictwo mogło byćrentowne, by przynosiło zysk, by kopalnie mogłyby być doinwestowane. Dzisiajmamy taką sytuację, że niestety musimy podejmować bardzo trudne decyzje” -powiedziała Beata Szydło.

Premierzaznaczyła, że minister energii Krzysztof Tchórzewski i pełnomocnik rządu ds.restrukturyzacji górnictwa węgła kamiennego Grzegorz Tobiszowski sązdeterminowani i bardzo konsekwentnie dokonują zmian w polskim górnictwie.

“Dlapolskiego rządu w tej chwili właśnie górnictwo to jest podstawa polskiegobezpieczeństwa energetycznego. Musimy dokonać także takich zmian, które pozwoląw następnych latach na wyprowadzenie górnictwa na prostą. Po pierwsze trzebazainwestować, po drugie trzeba myśleć o nowoczesnych technologiach, o tym, żebycena węgla była konkurencyjna. Te zmiany są konieczne, ale są i będąprzeprowadzone w ten sposób, ażeby nikt, kto pracuje w branży górniczej, niepozostał bez pracy” – zadeklarowała premier.

Beata Szydłopodkreśliła, że filozofią rządu jest szukanie takich rozwiązań, które pozwoląprzede wszystkim na zabezpieczenie miejsc pracy, a także na doinwestowaniekopalń, które muszą funkcjonować ze względu na posiadanie dobrych i łatwodostępnych pokładów węgla. Dodała, że wygaszane są kopalnie, w których kończąsię pokłady węgla.

“Tojest dość skomplikowana operacja, ale niezbędna i sądzę, że pan ministerTchórzewski będzie mógł już niedługo powiedzieć, że wszystko idzie ku dobremu.(…) Myślę, że za kilka lat Polska będzie stała przed koniecznością budowynowych kopalń. Ja zdaję sobie sprawę, że jest to wrażliwy temat, załogi sięniepokoją, bo tak jest zawsze, dlatego opieramy te nasze zmiany na rozmowach.(…) Przygotowujemy dla Śląska bardzo atrakcyjne i ciekawe programy” -zapewniła szefowa rządu.

 

 

PAP

fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here