Sztuczna inteligencja zmniejszy rachunki za prąd


Informatycy proponują Wielkiej Brytanii: napiszemy program sztucznejinteligencji, który zmniejszy zużycie prądu w kraju o 10 proc. Jak chcą toosiągnąć?

Propozycja padła ze strony programistów z DeepMind – londyńskiej firmyistniejącej od 2010 r., a trzy lata temu przejętej przez Google za 400 tys.funtów. W zeszłym roku DeepMind zyskała rozgłos dzięki programowi komputerowemudo gry planszowej go. Komputer wspomagany algorytmami sztucznej inteligencji, wktórych wykorzystano sieci neuronowe i sięgnięto po najnowsze osiągnięciauczenia maszynowego, zwyciężył w pojedynku z człowiekiem – a był nim jeden zmistrzów go, Koreańczyk Lee Sedol – wynikiem 4:1.

Teraz programiści z Google DeepMind postanowili zaoferować swoje usługi UKNational Grid, czyli głównemu brytyjskiemu operatorowi krajowej siecielektroenergetycznej. Szef i współzałożyciel firmy Demis Hassabis deklaruje, żejego ludzie są w stanie w ciągu 2-3 lat opracować program sztucznejinteligencji, który obniżyłby zużycie energii elektrycznej w Wielkiej Brytaniio 10 proc. – Oceniamy, że można tego dokonać bez konieczności inwestowania wnową infrastrukturę, a jedynie optymalizując system energetyczny – mówiHassabis.

Jego optymizm ma solidne podstawy. Kiedy Google kupowało DeepMind w 2014 r.,wielu ekspertów zastanawiało się nad sensem tej inwestycji. Ale już rok późniejalgorytmy stworzone przez londyńskich entuzjastów sztucznej inteligencjizostały wykorzystane do zarządzania zużyciem prądu w olbrzymich centrach danychGoogle’a.  Serwery tej firmy konsumują dziś tyle prądu, co kilkumilionowemiasto.  Nic dziwnego, że zaczęto szukać oszczędności. I wtedy okazałosię, że najlepiej radzi sobie z tym sztuczna inteligencja, która dostrzega,analizuje i prognozuje zapotrzebowanie na prąd z dokładnością nieosiągalnączłowieka.

Stworzony przez DeepMind program steruje na przykład pracą wszystkichwentylatorów, klimatyzatorów, automatycznie zamykanych i otwieranych okien.Łącznie bierze pod uwagę około 120 czynników, kontrolując zmiany ich wartości zminuty na minutę. Dzięki temu Google zmniejszyło zużycie prądu w swoichcentrach danych o 15%, co przełożyło się na dziesiątki milionów dolarów oszczędnościrocznie.

Dlatego DeepMind postanowiło zaoferować usługi brytyjskiemu rządowi. – Skorosztuczna inteligencja okazała się tak przydatna w cięciu kosztów w wielkiejfirmie, może warto rozważyć zastosowanie podobnego rozwiązania w skali całegokraju – mówi Hassabis. W tym przypadku myślące maszyny zajmowałyby się przedewszystkim tym, jak precyzyjnie zgrać podaż prądu z popytem, tak by nie marnowałsię nawet jeden kilowat. Wyniki symulacji przy pomocy modeli komputerowych,które wykonali informatycy z DeepMind, bazując na doświadczeniach z Googlem,pokazały, że zmniejszenie zużycia prądu w skali kraju o 10%, jest celemambitnym, ale realnym.

Główne wyzwanie, przed jakim dziś stoi brytyjski system głównych liniiprzesyłowych, wiąże się z szybkim rozwojem energetyki odnawialnej, a przedewszystkim z ekspansją wielkich morskich farm wiatrowych, w które Brytyjczycyzainwestowali miliardy funtów. Programiści z DeepMind deklarują, że ichsamouczące się algorytmy będą umiały szybko i niezawodnie zarządzać strumieniamitej energii, zmieniającymi się wraz z pogodą. Dodajmy, że nie tylko oni sątakimi optymistami.

Również w Niemczech naukowcy próbują sobie poradzić z chimeryczną naturąodnawialnych źródeł energii. Tamtejszy projekt o nazwie EWeLiNe finansująwspólnie trzej główni operatorzy niemieckich sieci przesyłowych, a także rządfederalny. Na podstawie szczegółowych prognoz takich elementów pogody, jakwiatr, temperatura, czy nasłonecznienie modele komputerowe próbują przewidzieć,ile prądu wytworzą w ciągu następnych 48 godzin turbiny wiatrowe i ogniwasolarne. Następnie porównuje się te prognozy z faktyczną produkcją prądu, awyniki analizuje program sztucznej inteligencji, którego zadaniem jestpoprawienie modeli prognostycznych. Testy EWeLiNe zaczęły się w zeszłym roku iwedle wstępnych ustaleń potrwają do 2019 r.

 

WysokieNapiecie.pl
fot. Pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here