Szewczyk Dratewka walczy ze smogiem

Antysmogowa taryfa za prąd wyszła rządowi do bani. Zamiast oszczędności może przynieść wyższe opłaty.

fot. unsplash.com, Chuttersnap

Miało być lepiej, a wyszło jak zwykle. Tym kolokwialnym stwierdzeniem można by skwitować, obowiązującą już prawie od miesiąca, antysmogową taryfę opłat za energię elektryczną do ogrzewania. Owo lepiej oznaczało 20-25% oszczędności. Tymczasem wg wyliczeń specjalistów zmiany będą rzeczywiście, ale w drugą stronę. Głosy (czy raczej teksty) mediów i komunikaty firm (dystrybujących energię) w tej sprawie przejrzał Paweł Sito.

POZORNE OSZCZĘDNOŚCI
Aneta Wieczerzak-Krusińska, Rzeczpospolita
– (…) Eksperci są zgodni, że taryfa nie spełni pokładanych w niej nadziei (autorem rozporządzenia jest Ministerstwo Energii) i właściciele tzw. kopciuchów nie przestawią się na grzanie elektryczne.

Zwłaszcza że nie jest to rozwiązanie dla biednych osób. Bo najpierw trzeba się zdecydować na kosztowną inwestycję w przebudowę systemu ogrzewania, np. w domu jednorodzinnym zainstalować pompę ciepła (koszt 25–26 tys. zł) lub piec elektryczny z akumulacją (za 2–3 tys. zł) w domach wielorodzinnych niepodłączonych do sieci ciepłowniczej. Jak zauważa Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego, na to drugie rozwiązanie decydują się przeważnie emeryci mieszkający w kamienicach. Nie można ich jednak namawiać na tzw. taryfę antysmogową, bo zapłacą więcej niż w razie wybrania dostępnej od dawna taryfy dwustrefowej (G12 z tańszą energią w nocy i przez dwie godziny w ciągu dnia, od 13 do 15) lub weekendowej (G12w, tańsza energią także w dni wolne od pracy).

– »W przypadku dobrze docieplonego domu o powierzchni 130 mkw., na którego ogrzanie potrzebujemy 8,5 MWh energii cieplnej rocznie, i korzystającego z pompy ciepła roczne rachunki przy przejściu na tzw. taryfę antysmogową wzrosną o ok. 3,5 proc., do 1440 zł (wobec 1390 zł przy G12w – red.). Z kolei dla mieszkańca kamienicy zużywającego na ogrzewanie 4 MWh rocznie, który zdecyduje się na wymianę pieca kaflowego na grzałkę elektryczną, koszty będą o 15 proc. wyższe i wyniosą ok. 1400 zł«– szacuje Guła.

To obliczenia dla południowej Polski, która ma największy problem z zanieczyszczeniem. Tu w kosztach ogólnych szacowano stawkę za samą energię. Przy czym taryfa antysmogowa dotyczy tylko opłaty stałej w taryfie dystrybucyjnej. Jej beneficjentami będą zaś nie wszyscy, ale tylko ci z wyższym zużyciem wobec poprzedniego roku. – »Rzeczywiste oszczędności odczują jedynie posiadacze aut elektrycznych, którzy będą korzystać z tańszej energii, ładując ich baterie« – wskazuje Guła.

Dla porównania ogrzewanie gazem dobrze docieplonego domu kosztuje 1850 zł na rok, a tzw. ekogroszkiem – ok. 1,5 tys. zł na rok. Koszty ogrzewania wzrastają niepomiernie, gdy mamy do czynienia z tzw. energetycznym wampirem, czyli domem słabo docieplonym. W takim przypadku pierwszym krokiem powinna być termoizolacja, w tym wymiana okien.

– »Jeśli państwo da zachęty ekonomiczne użytkownikom, począwszy od wsparcia ich w wymianie systemów ogrzewania, a skończywszy na niższych rachunkach, to ludzie w to wejdą bez konieczności nawoływania z ambony czy mównicy. Będzie to z pożytkiem dla energetyki, która nie będzie musiała zaniżać pracy swoich elektrowni nocą« – zauważa Herbert L. Gabryś, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej (…)

Cały tekst TU

Czy zmiany w sprawie opłat za prąd na pewno będą opłacalne?
Zastanawia się Sławomir Bobbe ze strony regiodom.pl
(…) Największe wątpliwości budzi konstrukcja taryfy za prąd – na przykład w porównaniu do obecnej, dwustrefowej. Teraz prąd jest tańszy w nocy – między godziną 22.00 a 6.00 rano oraz w czasie dwóch godzin popołudniowych – zwykle między 13.00 a 15.00 (różnice mogą dotyczyć poszczególnych operatorów). Tak skonstruowana taryfa jest korzystna dla tych, którzy posiadają piece akumulacyjne na prąd – mogą je naładować w nocy i doładować w ciągu dwóch dziennych godzin. Taryfa jest również atrakcyjna dla osób, które prowadzą dość regularny tryb życia. W ciągu dwóch tańszych popołudniowych godzin mogą zrobić pranie, nagrzać bojler z wodą, przygotować posiłki na kuchence elektrycznej i wykonać inne czynności w gospodarstwie domowym, które wymagają dużej ilości prądu. Bo poza tańszymi godzinami prąd w tej taryfie jest droższy niż w zwykłej jednostrefowej taryfie.

Więcej na temat taryfy antysmogowej: Projekt zakłada jednak, że taryfa antysmogowa ma obowiązywać od godziny 23.00 do godziny 6.00 (wcześniej mówiono o tym, że okres działania tańszej taryfy wyniesie 10 godzin, potem że godzin 8, ostatecznie skończyło się na godzinach 7) skrócono więc o godzinę czas tańszego prądu. Zlikwidowano jednak popołudniowe okienko, w praktyce więc obcięto o 3 godziny czas obowiązywania tańszej taryfy w porównaniu do G12, przez co stała się ona mniej użyteczna dla gospodarstw domowych. Plusem tego rozwiązania jest jednak to, że poza tańszymi godzinami prąd ma kosztować tyle, ile w jednostrefowej taryfie (nie będzie więc droższy, tak jak w taryfach G12).

Dlaczego zlikwidowano popołudniowe »okienko«? Odpowiada Ministerstwo Energetyki: »wtedy występuje wysokie zapotrzebowanie na energię, dlatego zamiast dodatkowych godzin w południe, odbiorca będzie mógł korzystać z taniej energii o godzinę dłużej rano.« Jednak organizacje branżowe szybko wyliczyły, że przejście na nową taryfę wielu osobom po prostu się nie opłaci. Przy założeniu, że dom ogrzewa się przez 10 godzin na dobę (pamiętajmy, że tańsza taryfa obowiązuje przez godzin 7), co odpowiada działaniu kotłów akumulacyjnych na prąd, koszty energii i tak są dwa razy wyższe w porównaniu do ogrzewania gazowego i 2,5 raza wyższe niż w przypadku pozostania przy ogrzewaniu węglem.

Tak przygotowana taryfa może nie okazać się na tyle atrakcyjna, by zdecydowało się na nią wiele osób. Z pewnością pozostanie ciekawą opcją dla rosnącej grupy posiadaczy aut elektrycznych, którzy będą mogli je bez pośpiechu doładowywać nocą. Żeby skorzystać z nowej taryfy nie będzie trzeba podpisywać nowej umowy, wystarczy wyrazić taką chęć. Będzie się to jednak wiązało prawdopodobnie z wniesieniem jednorazowej opłaty. Jej wysokość nie jest jeszcze ustalona. (…)

Zainteresowanych całym tekstem odsyłamy do linku 

PORT PC:  Sąsiedzi z południa dają dobry przykład
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła  w swoim listopadowym oświadczeniu, oceniającym ówczesny projekt, (całość TU) kontestuje zapowiedzi władz.

Analizy i obliczenia wskazują na to, że zdaniem dwóch organizacji branżowych PORT PC i SPIUG najbardziej optymalną i zarazem prawdopodobnie najszybszą, ze względów proceduralnych, do wprowadzenia w całej Polsce taryfą elektryczną jest istniejąca taryfa G13 firmy Tauron.  Przyjęte przez Tauron wartości cen energii i kosztów dystrybucji w istniejącej taryfie G13 są zdaniem organizacji optymalne, zarówno w przypadku stosowania pomp ciepła, jak i kotłów elektrycznych czy pieców akumulacyjnych. Alternatywnym, ale również mocno rekomendowanym rozwiązaniem jest wprowadzenie dedykowanej do ogrzewania taryfy zawierającej 20 godzin taniej energii i 4 godziny znacznie droższej energii na dobę (podobnie jak jest to stosowane, z dużym sukcesem, od ponad 10 lat w Czechach i od kilku lat na Słowacji). 20 godzin taniej energii elektrycznej zapewnia duży komfort użytkowania, którego oczekują użytkownicy pomp ciepła oraz kotłów elektrycznych, chroniąc zarazem przed używaniem energii elektrycznej w godzinach największego wieczornego szczytu poboru energii 17:00-21:00. Jest to zabezpieczone maksymalnym udziałem pobranej energii w tych godzinach na poziomie 9% całego zużycia energii elektrycznej w ciągu roku.

Jak realizację nowego podejścia zapowiadają największe firmy? – Przegląd komunikatów.

Tauron Sprzedaż przygotowuje Ofertę Antysmogową dla klientów, którzy zdecydują się na wykorzystanie energii elektrycznej dla potrzeb ogrzewania gospodarstwa domowego oraz ładowania samochodów elektrycznych. Oferta Antysmogowa Tauron Sprzedaż jest kolejnym elementem długoterminowej strategii rozwoju produktów i usług Grupy Tauron.

W porównaniu do istniejących taryf wielostrefowych Oferta Antysmogowa wyróżniać się będzie elastycznością.  Stawka dzienna ustalona będzie na poziomie taryfy G11 (w przypadku taryf wielostrefowych stawki w godzinach szczytu są wyższe), a specjalna stawka Antysmogowa będzie z upustem 40% w stosunku do G11. Stawka Antysmogowa obowiązywać będzie w godzinach 22.00-6.00 i dotyczyć będzie energii nadwyżkowej.

Oferta Taurona wprowadzona zostanie na rynek w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Tauron Sprzedaż ma bogatą ofertę dla osób ogrzewających mieszkania lub domy energią elektryczną. Dla wszystkich, którzy już z niej korzystają, zostaną przygotowane narzędzia, które umożliwią porównanie obecnych warunków z Ofertą Antysmogową i wybór najkorzystniejszej oferty z perspektywy klienta.

Celem wprowadzenia Oferty Antysmogowej jest wzrost konkurencyjności ogrzewania opartego na energii elektrycznej, a co za tym idzie ograniczenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania złej jakości paliwa w domowych piecach.

Nowa Oferta Antysmogowa to kolejny element prowadzonego przez Grupę Tauron kompleksowego programu pn. Oddychaj powietrzem, skierowanego na ograniczenie niskiej emisji i tym samym poprawę stanu środowiska naturalnego.

Wiosną 2017 roku ruszyła specjalna strona internetowa www.oddychajpowietrzem.pl – zawierająca kompendium wiedzy na temat ekologicznego ogrzewania, na której można m.in. sprawdzić stan powietrza w swojej okolicy.

Jesienią Tauron zorganizował  pikniki ekologiczne w kilkunastu miejscowościach. Punktem centralnym tego typu wydarzeń była specjalna mobilna platforma, na której prezentowane są różne sposoby ekologicznego ogrzewania pomieszczeń i udostępniane tablety z programem umożliwiającym wyliczenie kosztów inwestycji dopasowanej do indywidualnych potrzeb klienta.

Enea
, czołowy sprzedawca energii elektrycznej, włącza się w działania związane z walką ze smogiem. Jeszcze w styczniu 2018 r. firma planuje rozszerzyć swoją ofertę o nowy produkt promujący zwiększanie zużycia w godzinach nocnych. Nowa oferta Enei, dzięki preferencyjnym cenom, ma zachęcić Klientów do korzystania z ekologicznego ogrzewania elektrycznego oraz samochodów elektrycznych.

Enea intensywnie pracuje nad nowymi elementami oferty, które są zgodne z kierunkiem określonym z wprowadzonym przez Ministerstwo Energii tzw. rozporządzeniem taryfowym. Zmiany te dotyczą wprowadzenia nowej grupy taryfowej w taryfach dystrybucyjnych z niższymi stawkami składnika zmiennego opłaty sieciowej dla odbiorców z gospodarstw domowych w godzinach od 22.00 do 6.00. Niższe stawki będą stosowane w przypadku zwiększania zużycia, w godzinach nocnych, względem analogicznego okresu poprzedniego roku.

Zaproponowane rozwiązania otwierają przed Eneą nowe możliwości biznesowe, dlatego przyjmujemy je z dużym zainteresowaniem – powiedział Piotr Adamczak, wiceprezes Enei ds. handlowych. – Wsparcie zużycia energii w godzinach nocnych powinno być impulsem do wykorzystania ekologicznego ogrzewania elektrycznego w domach i mieszkaniach naszych Klientów. Wychodzi także naprzeciw idei rozwoju elektromobilności. Nie bez znaczenia jest dla nas, jako firmy odpowiedzialnej społecznie, korzystny wpływ nowych rozwiązań prawnych na poprawę jakości powietrza w miastach – podkreślił Piotr Adamczak.

Enea prowadzi prace przygotowawcze do pilotażowego wprowadzenia do sprzedaży nowego produktu, z preferencyjnymi cenami za energię elektryczną zużytą w godzinach nocnych. Ideą produktu będzie wspieranie zwiększenia zużycia energii w godzinach od 22.00 do 6.00. Standardowa cena brutto sprzedaży energii w produkcie wyniesie 0,2991 zł/kWh, podczas gdy rozliczenie zwiększonego poboru nocnego kosztować będzie zaledwie 0,1731 zł/kWh brutto. Nowy produkt Enei będzie uzupełnieniem preferencyjnych rozwiązań, jakie znalazły się w taryfie dystrybucyjnej Enei operator zatwierdzonej i opublikowanej przez prezesa URE 16. stycznia tego roku. W efekcie połączenia zarówno preferencyjnych cen energii w produkcie i stawek dystrybucyjnych, objęta nimi dodatkowo zużyta w nocy kilowatogodzina będzie o około 60% tańsza niż w ciągu dnia. Oferta Enei ma zachęcić klientów do korzystania z ogrzewania elektrycznego, a także pozytywnie wpływać na rozwój elektromobilności dzięki niższym kosztom ładowania samochodów elektrycznych w nocy.

Rozpoczęcie pilotażowej sprzedaży nowego produktu Enei zaplanowane jest jeszcze na styczeń 2018 r. Oferta ma dać w przyszłości początek nowej linii produktowej Enei, związanej z wprowadzeniem do sprzedaży nowoczesnych urządzeń grzewczych, połączonych z preferencyjnym pakietem tańszej energii.

Energa.
 Smog od lat budzi ogromne emocje i stanowi poważny problem w naszym kraju. Nowa oferta zakłada obniżkę ceny energii elektrycznej i opłaty dystrybucyjnej między godziną 22 a 6, dla energii dodatkowo zużytej w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Oznacza to, że klient, który zdecyduje się przykładowo na wymianę starego, wysokoemisyjnego pieca na nowoczesny, ekologiczny piec akumulacyjny, i w związku z tym jego zużycie prądu w strefie nocnej wzrośnie, to za zużytą dodatkową energię w nocy zapłaci 64 % mniej niż w taryfie podstawowej. Klient posiadający taryfę G11 płaci obecnie w każdej godzinie doby 0,5787 PLN/kWh (brutto). Jest to opłata łączna za energię i za usługi dystrybucyjne. W nowej ofercie opartej na taryfie G12AS w godzinach nocnych klient zapłaci 0,208 PLN/kWh. W pozostałych godzinach doby będą obowiązywały stawki takie, jak w dotychczasowej taryfie G11.

Obniżka kosztów nocnego ogrzewania mieszkań energią elektryczną w porównaniu do cen w dotychczasowej taryfie G11 jest efektem synergii pomiędzy antysmogowymi działaniami podejmowanymi przez rząd, a ofertami przygotowanymi przez ekspertów Energi. Wszystkie proponowane produkty budowane w oparciu o nową taryfę G12AS mają zachęcić klientów do aktywnego włączania się w akcję przeciwdziałania zanieczyszczaniu środowiska w Polsce, przynosząc im jednocześnie wymierne korzyści.

To kolejny, bardzo ważny krok w kierunku ograniczenia problemu smogu. Wysoka świadomość naszych klientów i znacząco niższe koszty elektrycznego ogrzewania nowoczesnymi systemami grzewczymi, które proponujemy w pakiecie z taryfą antysmogową, z pewnością zachęcą wielu z nich do skorzystania z najnowszych propozycji Energi. Nasza oferta pomoże obniżyć emisję szkodliwych substancji uwalnianych przez wciąż popularne w polskich gospodarstwach domowych piece węglowe, często bardzo już stare i o małej sprawności. Walka o czyste środowisko od lat jest jednym z naszych priorytetów, a nowe produkty wpisują się w dotychczasową strategię działalności Grupy. Jesteśmy zwolennikami teorii, że współpraca potęguje korzyści, dlatego w programie »Oddycham z energią« przewidujemy nie tylko działania edukacyjne, nowe produkty czy rozwiązania rozwijające elektromobilność, ale także ścisłą współpracę z samorządami w poszukiwaniu finansowania proekologicznych systemów ogrzewania – powiedział Jarosław Dybowski, prezes zarządu Energi Obrotu.

PGE opracowała ofertę skierowaną do klientów planujących instalację ogrzewania elektrycznego oraz korzystanie z samochodów elektrycznych, którzy zdecydują się zwiększyć zużycie energii w godzinach nocnych 22:00 – 6:00. Dla zwiększonego zużycia energii w godzinach nocnych zostanie zastosowany upust cenowy w wysokości 50% stawki za energię elektryczną taryfy podstawowej (G11). W przypadku połączenia preferencyjnych stawek w ofercie produktowej z opłatami za usługi dystrybucyjne, w godzinach nocnych klient PGE skorzysta z ceny niższej o ponad 65% niż w ciągu dnia. To jeden z elementów szeroko zakrojonego programu walki o czyste powietrze.

Produkt zapewnia specjalny model cenowy współgrający z cenami taryfowymi PGE Obrót:
· strefa pierwsza (6:00-22:00): równa cenie taryfy G11
· strefa druga (22:00-6:00): równa ½ ceny taryfy G11

Przy czym obniżona stawka obowiązuje w odniesieniu do ilości energii elektrycznej przewyższającej ilość energii zużytej w danym punkcie poboru w analogicznym okresie rozliczeniowym w roku poprzednim.

Z takiej propozycji od 1. lutego będą mogli skorzystać klienci PGE Obrót będący konsumentami, którzy przyjmą ofertę w czasie jej obowiązywania, będą rozliczani w taryfie G12as oraz w taryfie G12as PGE Dystrybucja i nie korzystają z liczników przedpłatowych.

Taryfa antysmogowa i oferty o takim wydźwięku dopełniają katalog taryf oferowanych przez sprzedawców i dystrybutorów energii elektrycznej. Analizy PGE wskazują na nawet kilkadziesiąt procent redukcji wysokości rachunków za energię i usługę jej dystrybucji w przypadku zestawienia taryfy antysmogowej z podstawową taryfą całodobową (G11). W przypadku połączenia preferencyjnych stawek w ofercie produktowej z opłatami za usługi dystrybucyjne, w godzinach nocnych klient PGE skorzysta z ceny niższej o ponad 65% niż w ciągu dnia. Oszczędności te wynikają przede wszystkim ze specyfiki zużycia (godziny nocne), a także ze stosowania właściwej technologii grzewczej.

Stawiamy na optymalne dopasowanie produktu do profilu i oczekiwań klienta, co w efekcie wpłynie na jego realne oszczędności. Prezentujemy szeroki wachlarz ofert, w ramach którego jednym z optymalnych rozwiązań, jeśli chodzi o potrzeby odbiorców, jest propozycja antysmogowa. Jej atutem jest długofalowość i stabilność, a co za tym idzie przewidywalność pozwalająca na oszacowanie kosztów ogrzewania w dłuższej perspektywie czasowej – mówi Dariusz Czuk, prezes zarządu PGE Obrót.

Dla nowo przyłączanych budynków jednorodzinnych cena ogrzewania w sposób realny zmniejszy się o kilkadziesiąt procent względem analogicznych kosztów generowanych w taryfie jednostrefowej. Może to stanowić jeden z powodów wyboru technologii grzewczej korzystnej dla środowiska, takiej jak ogrzewanie elektryczne czy też sterowane pompy ciepła.

Wprowadzenie do oferty PGE taryfy antysmogowej jest jednym z elementów szeroko zakrojonego projektu walki Grupy PGE z zanieczyszczeniem powietrza. W grudniu 2017 r. Grupa PGE zaprezentowała Strategię Ciepłownictwa, w której zdefiniowała swoją misję w tym zakresie w oparciu o stymulowanie transformacji i rozwoju krajowego ciepłownictwa, tym samym przyczynianie się do poprawy jakości środowiska, konkurencyjności gospodarki i poziomu dobrobytu społecznego oraz bezpieczeństwa energetycznego na poziomie lokalnym i krajowym.

Paweł Sito