System radarowy zmniejszy ryzyko kolizji ptaków z turbinami wiatrowymi


Przeszkolony sokół wędrowny o imieniu Houdini wyposażony m.in,. w GPS i małą pamięć USB lata nad elektrownią wiatrową Colorado Rockies, aby zgromadzić dane, które pewnego dnia mogą uratować jego ptasich braci. Jego praca to element projektu badawczego, który ma na celu zmniejszyć interakcję ptaków z turbinami wiatrowymi.

Prowadzący badania naukowiec Jason Roadman z NREL (we współpracy z Laufer Wind) chce stworzyć system radarowy, który będzie pozwalał “dostrzec” ptaki znajdujące się w pobliżu wiatraków i odróżnić je od samochodów, innych zwierząt czy zakłóceń atmosferycznych. Co prawda ilość kolizji ptaków z turbinami wiatrowymi jest stosunkowo niewielka, ale odpowiedni system lokacji radarowej mógłby dodatkowo zmniejszyć takich zdarzeń lub w ogóle je wyeliminować.

Zaprogramowany na podstawie badań i obserwacji radar potrafiłby określić położenie ptaków, kierunek ich ruchu i położenie. Takie badania mogłyby pomóc odpowiednio zlokalizować farmę wiatrową. Jeśli farma wiatrowa już istnieje, to wykrycie odpowiednio wcześniej dużej grupy ptaków i wiedza o okresach ich sezonowych przelotów dawałaby szansę na wyłączenie wirnika. Dzięki odpowiednim systemom teleinformatycznym i cyfrowym cały proces mógłby być kierowany automatycznie lub pod kontrolą osób zarządzających farmą wiatrową.

Redakcja reo.pl
źródło: renewableenergyworld.com

fot. travel oriented/CC BY-SA 2.0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here