Świętokrzyskie: Przez opady śniegu ponad 10 tys. odbiorców bez prądu


10,8 tys. odbiorców w województwie świętokrzyskim nie miało w poniedziałek po południu energii elektrycznej – wynika z informacji oddziałów PGE Dystrybucja. Awarie spowodowane są przez intensywne opady śniegu.

W zachodniej i centralnej części województwa świętokrzyskiego (obszar byłego woj. kieleckiego) bez prądu pozostaje 5800 odbiorców – poinformowała PAP Anna Szcześniak ze skarżyskiego oddziału PGE Dystrybucja. Awarie dotyczą przede wszystkim linii średniego napięcia i są spowodowane warunkami pogodowymi. Od wczesnych godzin rannych w regionie występują ciągłe, miejscami intensywne opady śniegu.

Awarie odnotowano m.in. w powiatach kieleckim, jędrzejowskim, pińczowskim i kazimierskim.

Podobne problemy występują także we wschodniej części regionu (dawne woj. tarnobrzeskie), gdzie energii elektrycznej po godzinie 14. nie miało ok. 5 tys. odbiorców. – Nie działa około 138 stacji transformatorowych z powodu uszkodzenia ośmiu linii wysokiego napięcia w okolicach Staszowa i Klimontowa – powiedział PAP Łukasz Boczar z rzeszowskiego oddziału PGE Dystrybucja.

Oznacza to, że łącznie na terenie Świętokrzyskiego bez prądu pozostawało w poniedziałek po południu 10,8 tys. odbiorców.

W związku z opadami śniegu na drogach krajowych i wojewódzkich nie było poważniejszych utrudnień. Nawierzchnie były mokre, ale drogowcy zalecają ostrożność. Zastępca dyrektora ds. utrzymania sieci drogowej ze Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach Dariusz Wróbel powiedział, że „co prawda umowy mieliśmy podpisane od 15 października, ale udało się wcześniej zadysponować sprzęt na drogi we wszystkich obwodach”.

Na drogach krajowych, w zależności od potrzeb, pracuje 15 pługosolarek i pługopiaskarek – na terenie całego województwa. Dodatkowy sprzęt wyjechał także na drogi ekspresowe S7 i S74 – poinformowała rzecznik kieleckiego oddziału GDDKiA Małgorzata Pawelec.

Najtrudniejsza sytuacja występowała miejscami na drogach lokalnych i gminnych. Niektóre odcinki pokryte były w poniedziałek cienką warstwą śniegu oraz błota pośniegowego.

Według prognoz opady śniegu mogą występować także w nocy z poniedziałku na wtorek. Miejscami, w wyżej położonych częściach województwa świętokrzyskiego, grubość pokrywy śnieżnej może dojść do 5 cm.

PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here