Studenci z Gdańska szukają funduszu na dokończenie bolidu elektrycznego

Studenci z koła “EcoCarPG” Politechniki Gdańskiej budują samochód elektryczny zasilany ogniwem wodorowym. Ich celem jest zwycięstwo w Shell Eco Marathon. Wygra go taki pojazd, który zajedzie najdalej na 1 litrze paliwa. Maszyna prawie gotowa, ale brakuje ok. 20 tys. zł. “EcoCarPG” szukają sponsorów.

Shell Eco Marathon, który w tym roku odbędzie się Rotterdamie w dniach 15-18 maja, adresowany jest do studentów uczelni technicznych z całego świata. Głównym założeniem jest stworzenie pojazdu, który na odpowiedniku energetycznym 1 l paliwa konwencjonalnego przejedzie jak największą odległość.

Jak informują studenci, pojazd kształtem przypominać będzie nieco zmodyfikowaną kroplę wody. Trójkołowa konstrukcja zbudowana została z włókna węglowego i aluminium. W pracach pomagają studentom wykładowcy: prof. Zbigniew Krzemiński z WEiA (opiekun koła) oraz dr inż. Artur Olszewski z WM.

Prototyp silnika i napęd pozytywnie przeszły pierwsze testy, karoseria jest już gotowa, koła i szkielet konstrukcji także.

– W tej chwili brakuje nam bardzo istotnych części, które wpłyną na wydajność pojazdu. Muszą być po prostu dobrej jakości – mówi Marta Wójcik, zastępca prezesa MKN “EcoCarPG”, studentka WFTiMS (specjalność konwersja energii). – Potrzebujemy 20 tys. zł by dokończyć prace i móc pojechać do Holandii.

Przez 5 miesięcy pracy nad EcoCar`em studentom udało się nawiązać współpracę z pięcioma sponsorami, którzy w różny sposób wsparli ich projekt, nie tylko finansowo (wykonanie karoserii, niższe ceny zakupu materiałów itp.). Mimo braków finansowych studenci kontynuują pracę nad pojazdem.

Redakcja reo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here